Halil Karaduman kimdir?

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 9 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Halil Karaduman Biyografisi

  Halil Karaduman hakkında bilgi

  1959 doğumlu Halil Karaduman Urfa ilinin Birecik ilçesinde dünyaya geldi.5 yaşından itibaren Kanuni olan babasından kanun ve müzik dersleri aldı.Müzisyen Halil Karaduman eğitim hayatı sırasıyla, Orta ve Lise öğrenimini Gaziantep'te tamamladıktan sonra 1977'de İstanbul'a geldi.
  Aynı sene İ.T.Ü. Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümüne girdi. Bu bölümü birincilikle bitirdi.
  [​IMG]

  İstanbul'a geldiği günden itibaren plak ve kaset dünyasında yönetmen, bestekar ve kanun refakati olarak çalışmalarda bulundu.Bir çok sanatçı ile plak ve sahne çalışmaları yaptı. ( Bülent Ersoy, İbrahim Tatlıses, Müzeyyen Senar,Sezen Aksu,Zeki Müren, Zülfü Livaneli bu sanatçılar arasındadır.)

  Amerika, Yunanistan, Ürdün, Tunus, Lübnan ve Suriye olmak üzere 100 den fazla Kanun öğrencisi vardır. Halil Karaduman bu ülkelerdeki konservatuarlarda verdiği derslerden başka konserler ve seminerlere katılmakta ve T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı kanun sanatçısı görevini sürdürmekte idi. Kanun icrasına yepyeni bir stil getiren sanatçı bu arada bir de kanun metodu yazmıştır. Ayrıca sanatçının sözlü eserleri de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları: Devlerin aşkı, Rüyalarda buluşuruz, Kutupta yaz gibi, Leyla,gib.Yurt dışında çalıştığı bazı sanatçılar ve müzisyenler: Zubin Mehta,Mikis Teodarakis, Maria Faranduri, Hıristo Triamulis,Geora Faidman, Al di Meola, Habib Chan, Lizbeth List..

  Almanya'ya Zülfü Livaneli'nin verdiği konser için giden Halil Karaduman, dönüş yolunda geçirdiği kalp krizi sonucu bugün hayatını kaybetti. 9 Ekim 2012