Hamile kadın kaç kilo alır?

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 11 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Hamile bir Kadın Ne Kadar Kilo Almalı?

  Gebelik süresince 12 kilo alması normal olduğu belirtildi. Bebek gelişiminin, annenin gebelik döneminde, beslenmesi ile alakalı olduğu bilinen bir gerçek. Araştırmalara göre, yetersiz beslenmenin anne ve bebek için zararlı etkileri olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca aşırı kilo alımı da bebek ve anne adayı açısından riskli olur.

  Doğum uzmanları, gebelikte alınması gereken günlük kalori miktarının ortalama 2500 olduğunu belirtiyor. Bunun büyük bölümünün proteinlerden sağlanması gerekir. Karbonhidrat ve yağ alımında dikkatli olmakta fayda var. Bu tür gıdalar, yüksek kalori nedeni ile aşırı kilo artışına sebep olabiliyor. Gebelikte sigara ve alkol kullanmak kesinlikle sakıncalı ayrıca pişmemiş et ve şarküteri ürünleri de hamileleik döneminde yenmemelidir.

  Normal beslenen bir kadın gebeliği süresince 12 kg kadar kilo alır.

  Hamilelik dönemlerine göre olması gereken kilo artışı:


  Gebeliğin ilk yarısına yani 20. haftanın sonuna kadar ortalama 3,5 kg kadar artış olur. 20. haftadan sonra gebeliğin sonuna kadar her hafta ortalama 400 gr. kadar kilo alınır. Bu artışın bir kısmı bebeğe diğer kısmı ise anneye ait kilodur. Anneye ait kilonun büyük bölümü yağ dokusu artışından kaynaklanır. Bu yaklaşık 4 kg kadardır. Yağ dokusu artışı en çok 10-20. hafta arasında gerçekleşir. Bunun haricinde alınan kilolar doğumdan sonra sağlıklı şekilde verilemeyebilir. Kadınlarda şişmanlığın sık görülmesinin bir nedeni de her gebelikte eklenen ekstra yağların doğumdan sonra atılamamasıdır.

  Aşırı kilo artışları, anne şeker hastası olmasa da iri bebek doğumlarına, yüksek tansiyona, yetersiz beslenme ise erken doğumlara neden olabiliyor. Bu da doğum öncesi ve sonrasında bebek ölümlerine yol açabilir.

  [​IMG]