Hanzade Sultan Kimdir?

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 18 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Hanzade Sultan ın Hayatı

  Hanzade Sultan Kimdir? Hakkında Bilgi

  Hanzade Osmanoğlu,Hanzade Sultan son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettin ve son halife Abdülmecit Efendi’nin torunudur.Dünya sosyetesinin en güzel kadınlarından biri olarak ün yapmıştır.
  Hanzade Sultan Hayatı
  19 Eylül 1923 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda doğdu.Ailenin üç kızının ortancasıydı.1923 yılında Babası, son Halife Abdülmecid Efendi'nin oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendi, annesi padişah Sultan Vahdeddin'in kızı Sabiha Sultan’dır. Ablası Neslişah Sultan ve küçük kız kardeşi Necla Sultan ile birlikte hanedan hem anne , hem baba tarafından mensup tek Osmanlı hanedanı üyesidir. Hanzade Sultan 17 yaşındayken Mısır Hanedanı mensuplarından Mehmet Ali İbrahim ile evlendi. “Prenses İbrahim” adını aldı.Bu evlilikten Prenses Fazile ve Prens Ahmet adlı iki çocuğu oldu. 1952 devriminde Mısır krallığı lağvedilince sürgüne gitmek zorunda kaldı. Ailesiyle birlikte Paris’te yaşadı.
  [​IMG]

  1952'de Osmanlı hanedanı hanım mensuplarının Türkiye’ye dönüşüne izin verilince Türk vatandaşlığına geçti ve “Osmanoğlu” soyadını aldı. Kızı Fazile, Irak Kralı II. Faysal ile nişanlandı ancak kral ve tüm ailesi 1958’deki ihtilalde öldürülünce bu evlilik gerçekleşmedi.

  Hanzade Sultan, 19 Mart 1998’de Paris’te öldü. Cenazesi, 27 Mart’ta Türkiye’ye getirilip Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi.
  Kaynak: vikipedi​
  [​IMG]