Haram Lokma Doğacak Çocuğa Etki Eder

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 13 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Haram Lokma Doğacak Çocuğa Nasıl Etki Eder..

  Yeme ve içmenin çocuk üzerindeki etkisi büyüktür. Bu nedenle gafletten uzak şuurlu olmak gerekir.Hatta bebek besmelesiz emzirilmemelidir. İmam-Gazali [rahmetullahi aleyhi] bu husutaki uyarısı mükemmeldir.Hazret şöyle diyor:

  '' Haram yiyip içen bir kadının sütüyle beslenen bir çocuk ileride kötü şeylere ve çirkin işlere meyleder.Bu sebeple çocuğu ancak haram yemeyen saliha bir kadın emzirmelidir.Zira haramdan hasıl olan sütün bereketi olmaz. Ve ondan emzirdiği ve haram yedirdiği zaman çocuğun tabiatı o haramla münasebeti bulunan kötü şeylere yönelir. Çocuğun şirret olmasının kaynağı haram yemektir.''

  Gavs-ı Bilvanisi hazretleri de (kuddise sırruhu) haram yemekle ilgili görüşlerini şöyle açıklar:

  Eskiden haram yememeye dikkat edilirdi. İnsan haram mal yerse kendisinde gaflet meydana gelir. Hatta hamile bir kadın haram yese, yalnız kendi kalbini değil çocuğun da kalbini zulmet kaplar. Eğer öyle olmasaydı, dünyaya gelen mahsun çocuk keşif ve keramet sahibi olarak doğardı...Bir evliya olarak dünyaya gelirdi. Anaların yediği haram lokma sebebiyle, kalplerini zulmet kaplamış olarak doğdukları için daha doğar doğmaz zarara uğramaktadırlar.