Harf Devrimi İle İlgili Kompozisyon

Konusu 'Araştırma' forumundadır ve Bahar tarafından 2 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Bahar

  Bahar

  Katılım:
  1 Ocak 2013
  Mesajlar:
  1.089
  Harf Devrimi İle İlgili Yazı

  1 Kasım 1928′de geçmiş dönemde Türkçeyi yazmak için kullanılan Arap harfleri yerine geçmesi için Lâtin alfabesi esasından olan alman harfleri, Türk dilinin özelliklerini vurgulayan işaretlere yer vererek Türk harfleri ismi ile 1353 sayılı kanunla kabul edilmiştir. Harf İnkılâbı içerik dilinde kullanılan Arap harflerinin yerine geçen yeni Türk harflerinin kullanılmasını ifade eder.

  Arap harfleri, Arap diliyle çok uyumlu olmakla birlikte birlikte, Türk dilinde kullanım açısından yetersiz ve elverişsizdi. Türkçe, Arap harfleri ile pratik ve kolay biçimde yazılıp okunamıyordu. Konuşulduğu hâlde yazılamıyor, yazıldığı benzeri okunamayan bir içerik dili söz konusu olmakta idi. Okuyup yazmayı kolaylaştırmak ve yaymak, çağdaş eğitim ve öğretimin daha hızlı biçimde ilerlemesinin gerçekleşmesine çalışmak ancak Harf İnkılâbıyla sağlanabilirdi.
  Harf İnkılâbı, 1000 yıllık Arap harfleri ile içerik yazmak geleneğine son vererek ülkemizin batı kültürü ile yakınlaşmasını daha hızlı biçimde sağladığından, Atatürk’ün liderliğinde karşımıza çıkan kültür inkılâbına yol açan, oldukça önemli ve büyük bir inkılâptı. Sosyal, kültürel ve siyasî bölgede kapsamlı yankılar yaratmıştı.
  Türk milletinin düşüncesine biçim verici içerik, Arap fonetiğine, Arapçanın özelliklerine uyan içerik olamazdı. Türk milletinin düşüncesine uyan içerik, Lâtin alfabesinden edinilen, Türk dilinin özelliklerine uyan Türk harfleri olabilirdi. Harf İnkılâbıyla Türk düşüncesi bu pratik ve en mantık bir yolla biçim almış, kültür hazinesinin zenginleşmesine olanak vermiştir.
  Atatürk, Harf İnkılâbını, yalnızca kolay ve hızlı okuyup yazmak için bir içerik taktiği meselesi olarak ele almamıştır. Lâtin alfabesinden edinilen Türk harfleri, batı uygarlığına katılma işini de kolaylaştırmıştır. Harf İnkılâbı hem de, dilde reform yolunu açacaklara bir dayanak olmuş ve onlara kuvvet kazandırmıştır. Dilde sadeleştirme, Türkçeleştirme akımına hız vermiştir.
  Harf İnkılâbı, pratik okuyup yazma yakınında okuma alışkanlığını da artırmış ve yaymıştır. Harf İnkılâbının en Mühim yönü, Kültür İnkılâbının basit yapısını teşkil etmesi, Türk kültürünün gelişmesine olanak vermiş olmasıdır.