Haritacılık Tarihinde Önemli Türk Bilim Adamları Ve Çalışmaları

Konusu 'İcatlar ve Mucitler' forumundadır ve Ceren tarafından 14 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  Haritacılık Tarihinde Önemli Türk Bilim Adamları Ve Çalışmaları

  Ali Macar Reis:
  Ali Macar Reis bilindiği kadarıyla ilk Türk Atlasını yapan kişidir.

  Atlasta yer alan yedi harita:
  1. Azak denizi, Karadeniz ve Marmara sahil kent ve limanlar
  2. Akdeniz, Eğe denizi, Mora yarım adası, Adriyatik sahilleri, Anadolu'nun bazı sahil kentleri
  3. Akdeniz, İtalya, Adriyatik sahilleri, Kuzey Afrika
  4. Batı Akdeniz, İberik yarımadası, Gaskonya körfezi, Kuzey Afrika
  5. İngiltere, İskoçya, Almanya sahilleri
  6. İstanbul Boğazı, Girit adası bir kısmı, Ege denizi, Adriyatik sahilleri
  7. Dünya haritası (Avusturalya yok)

  Kaşgarlı Mahmut:
  Ünlü eseri Divanü Lugati't-Türk'tür. Araplara Türkçeyi öğretmek ve Türkçenin Arapça kadar zengin bir dil olduğunu göstermek amacıyla yazılmıştır. Eserde yer alan harita ise, Türk Dünyası ile ilgili olarak yayınlanan ilk haritadır.

  Piri Reis:
  Türk Amirali Piri Reis (1470-1554), Osmanlı Donanması amirallerinden Kemal Reis'in kardeşinin oğludur. Piri, amcası ile birlikte bir dizi deniz savaşına katılmış, deniz navigasyonunun vazgeçilmez aracı olan haritalar ve haritacılık ile ilgilenmiştir. Piri Reis'in harita çizme merakı artarak devam etmiş, Akdeniz ve Ege Denizi limanlarına ve adalarına ilişkin tuttuğu krokileri kullanarak Osmanlı donanmasının hakim olduğu denizlere ait "Kitabı Bahriye" isimli eserinde çeşitli liman, koy, körfez, kıyı, kale vb. yerlere ait haritalar ile bu denizlerdeki gemiciliğe ait akıntılar, sığ yerler, tehlikeli kayalık yerlere ait bilgileri de vermiştir

  Matrakçı Nasuh:
  Haritacı anlayışı minyatüre uygulayan ilk ressamdır. Sopa veya demirci çekici ile yapılan ve bir çeşit harp oyunu olan matrak (Mitrak) oyunu mucididir.

  Seydi Ali Reis:
  Deniz astronomisini ve deniz coğrafyasını çok iyi bilen bir bilgindi.

  Mehmet Aşık:
  Büyük Türk gezgincilerinden Mehmet Işık 21 yaşında geziye çıkarak 25 yıl içinde bir çok ülke gezmiş ve gezi notları 1595 yılında "Menazır-ül Avalim" (Dünyanın görünümü) adıyla basılmıştır.

  Mehmet Reis:
  1590 da Menemenli Mehmet Reis'in çizdiği bir Akdeniz haritası Venedik'te Correr müzesindedir. Benzer şekilde 16. yüzyılda Tunus'lu Hacı Ahmed'in Dünya haritası Venedik'te San Marco kütüphanesindedir.

  Katip Çelebi:
  Arapça ve Farsçayı çok iyi bilen ve tarih, coğrafya, bibliyografya ve toplum bilimi alanlarında 27 yapıtı bulunan Katip Çelebi (1609-1657) Girit seferi dolayısı ile (1645-46) haritaların nasıl yapıldığını öğrendi. En önemli yapıtı "Cihannüma" (Dünyayı gösteren) coğrafya alanında doğu görüşten batı görüşe geçişte bir dönüm noktasıdır.
   
  Son düzenleme: 16 Kasım 2014