Hasta Odasının Özellikleri Nelerdir?

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 12 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Evde hastaya bakılırken özellikle bulaşıcı bir hastalık söz konusuysa hastanın odası ayrılmalıdır. Hastalık bulaşıcı değilse bile hastanın rahatı için ayrı bir odada yatırılması daha uygun olur.

  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/hasta-odasi-ozellikleri-76289.jpg]hasta-odasi-ozellikleri-76289[/IMGALT]

  Hasta odasının sıcaklığı mevsime göre ayarlanmalı, fazla sıcak ya da fazla soğuk olmamalıdır. Odanın temiz ve aydınlık olması önemlidir. Zaman zaman hastanın odası havalandırılmalıdır. Hastanın rahat uyuması ve rahat nefes alması açısından odanın ılık ve biraz nemli olması gerekir. Odanın normal sıcaklığı 16-18 ºC dolayında bulunmalıdır. Odanın güneş alması gerekir, ancak özellikle yaz aylarında hasta yatağının doğrudan güneş alması önlenmelidir.

  Hastanın yattığı yatağın sağ ve sol yanları serbest olmalıdır. Eğer hasta solunum güçlüğü çekiyorsa baş tarafı yüksekte tutulmalıdır. Hasta, baygın ya da ameliyattan yeni çıkmış ise düz olarak yatırılmalıdır. Yastığın çok yumuşak ve çukur olmaması ve sık sık düzeltilmesi gerekir. Yorgan ise hastanın bunalmasını önleyecek biçimde hafif, yatak çarşafı gergin olmalıdır.

  Hasta ziyaretleri hastanın moral düzeyini yükselterek iyileşme sürecine olumlu etki yapar.Ancak doktorunun izin vermediği durumlarda hastanın yanına ziyaretçi kabul edilmemelidir. Hasta ziyaretinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Ziyaret süresi kısa (tercihen en fazla 10 dakika) olmalıdır. Hasta odasında ikiden fazla ziyaretçi olmamalı ve yüksek sesle konuşmamaya ve bir şey yiyip içmemeye özen gösterilmelidir. Hasta yatağına oturulmamalı, ziyaret öncesi ve sonrası eller yıkanmalıdır.