Hayatımızda coğrafyanın önemi nedir

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Demir tarafından 5 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Hayatımızda coğrafyanın önemi nedir kısaca

  İçinde bulunduğumuz dönemde, ülkemizin de içinde bulunduğu coğrafi konumda, önemli siyasal, ekonomik ve ekolojik gelişmeler yaşanmaktadır. Yaşanan bu gelişmelerin anlamlandırılması, bunlarla uyumlu ve bilinçli adımlar atabilmesi için coğrafya eğitimi giderek önem kazanmaktadır. Coğrafya bilimi; günümüz dünyasından beslenerek yeni yaklaşımlar geliştirmesi gerekliliği açısından öğrencilerin, günümüz dünyasını anlamaya yönelik bakış açıları geliştirmelerine yardımcı olur.

  Coğrafya derslerinde yaşadığımız evreni, dünyayı, ülkemizi ve çevremizi tanıtmayı bununla beraber doğal ve beşeri, olayların yeryüzündeki dağılışlarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini coğrafyanın temel prensiplerine bağlı kalarak kavratmayı hedeflemekteyiz. Bunu yaparken modern eğitim yaklaşımlarıyla araştıran, soran, sorgulayan bireyler yetiştirmek çabasındayız. Derslerimizde, eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, iletişim ve empati, problem çözme, karar verme, bilgi teknolojilerini kullanma becerisi gibi genel becerilerin yanı sıra, coğrafya dersine ait harita becerileri, gözlem becerisi, arazi çalışma becerisi, coğrafî sorgulama becerisi, tablo, grafik ve diyagram hazırlama ve yorumlama becerisi, zamanı algılama becerisi, değişim ve sürekliliği algılama becerisi ile kanıt kullanma becerilerinin geliştirmeye çalışmaktayız. Öğrencilerimize coğrafya derslerinde coğrafya bilgisinin hayatı kolaylaştıracağı, topluma ve çevreye bakış açısının değiştireceği, elde edilen coğrafi bilginin tüm mekanlarda kullanılacağı bir eğitim ortamı yaratılmaktadır.

  Coğrafyada olayların neden - sonuç ilişkisi içinde irdelenmesi öğrenmeyi kolaylaştırır, konuları ezber olmaktan çıkarır. Bu nedenle tüm coğrafya konuları neden-sonuç ilişkisi içinde açıklanmakta ve öğrencilerin kavraması sağlanmaktadır. Böylece konular daha öğretici ve zevkli hale gelmektedir. Aynı zamanda güncel olaylar takip edilerek, coğrafyanın güncel hayatımızdaki yeri belirtilmektedir.