Hayra vesile olmak

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 27 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Hayra vesile olmak...

  Allah Teala'nın, bir kimseyi senin vesilenle hidayete erdirmesi şüphesiz ki senin için, üzerine güneşin doğup battığı şeylerden daha hayırlıdır.

  İnsan daima insanların iyiliğine çalışmalı, herkesin ahlakına, diyanetine ve uyanmasına hizmet etmelidir. Bir ferdin bile halini ıslah etmeye muvaffak olanlar son derece bahtiyardırlar. O halde insanlığın ahlakını ve hayat tarzını bozmaya çalışanlar da dünyada en menfur ve en bedbaht insanlardır.

  Müslümanların birbirleri hakkında hayırlı olup birbirlerini irşada çalışmaları çok önemli bir vazifedir. Nitekim,

  ''Ey ümmet-i Muhammed! Sizden insanları hayra davet eden ve iyiliği emredip kötülükten de meneden bir topluluk bulunsun'' (Al-i İmran)

  Ayet-i kerimesi de bu vazifeyi emretmektedir.

  Felaha ve kurtuluşa kavuşan o hayırlı zümre bunlardır. Müslümanlık’ta iyiliği emir, kötülükten men vazifesi hem fertlere hem idarecilere düşmektedir. İdareci konumunda bulunanlar, toplumun fertlerinin ahlakına mukaddesatına ve hakkıyla idare edilmelerine nezaret etmekle mükelleftirler. Bu makamların varlığından beklenen faydalar ve maslahatlar bu şekilde tecelli eder.

  Kısaca insanlığın selametine, saadetine ve hidayetine çalışanlar tebriğe şayandırlar. Onların nail olacakları mükafatlar her türlü düşüncenin üstündedir. Ne mutlu onlara!