Hayvanlardan İnsanlara Geçen Hastalıklar Nelerdir

Konusu 'Araştırma' forumundadır ve Bahar tarafından 3 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Bahar

  Bahar

  Katılım:
  1 Ocak 2013
  Mesajlar:
  1.089
  Hayvanlardan İnsanlara Bulaşan Hastalıklar

  KKKA: Keneler vasıtasıyla insana geçen ” Kırım Kongo Kanamalı Ateş ” rahatsızlığı da vefat riski taşıyan bir öte hastalık… Bu rahatsızlık sebebiyle Tokat’ta 2002 senesinde takip edilen 60 şüpheli vakadan 3′ü , 2003 senesinde 80 şüpheli vakadan 4′ü , 2004 senesinde 190 şüpheli vakadan 5′i yaşamını kaybetti . Rahatsızlık geçtiğimiz yıl da 7 şahsın ölümüne neden oldu .
  Grip ( İnfluenza ) : Domuz , mouse , köpek ve kuşlardan doğruca temasla insana geçen rahatsızlık , halsizlik , ateş , öksürük , nezle ve başağrısına sebep olur . Salgın halinde seyredebilir .

  Kuduz ( Rabies ) : Beyinde öldürücü tahribat yapan akut rahatsızlık etçiller ve yarasalardan hastalanmış hayvanın ısırmasıyla ve solunum yoluylabulaşıyor .
  Tuberkuloz ( Verem ) : İnsanda deri ve mukozalarda yaygın ülser ve ateşle izliyen bulaşıcı rahatsızlık sığır ve maymunlardan sindirim ve solunum yöntemiyle geçiyor .
  Şarbon ( Anthrax Bacillus anthracis ) : ısısı Yüksek kanlı hayvanların bulaştırdığı rahatsızlığı vatandaşlar derilerinden , solunum yolu veya yiyecekler vasıtasıyla alabiliyor . Rahatsızlık insanda akciğerlerde ödem , deride püstül , iç organlarda kanama , fazla bitkinliğe neden oldu .
  Yavru atma ( Brucellosis ) : Hastalanmış kalan sığır , koyun , keçi kadar hayvanların sütleri , öte atık ve salgılarına doğrudan temas yöntemiyle bulaşan rahatsızlık , insanda dalgalı ateş , terleme , halsizlik ve kas ağrılarıyla seyreder . Rahatsızlık , erkeklerde kısırlık , bayanlarda düşüğe neden bulunabilir .
  Tetanoz ( Clostridial Disiase ) : Memeliler , kuş ve balıktan insana bulaşan hastalığın vatandaşlar amaçlı en büyük tehlikesi yara enfeksiyonu . Bakteri , gıdalar üstünde ürediği gün gıda zehirlenmesine yol açıyor .
  Sarılık ( Leptospirosis , Yavru Atma ) : Evcil ve vahşi hayvanlardan enfekte olmuş hayvanların idrarı , kontamine olmuş toprak veya suyla geçen bulaşıcı rahatsızlık , insanlarda deri ve mukozalarda yaygın ülser ve ateşle seyrediyor .
  Listeriosis : İnsanda deri ve mukozalarda yaygın ülser ve ateşle izliyen bulaşıcı rahatsızlık .
  Lyme Disease : Geyik , köpek ve fareden kene ısırığıyla geçiyor .
  Papağan Rahatsızlığı ( Psittacosis ) : Muhabbet kuşu , güvercin , papağan , hindi , ördek ve kazların dışkısından yayılan tozların solunmasıyla insana bulaşan rahatsızlık deri ve mukozalarda yaygın ülser ve ateşle seyrediyor . Rahatsızlık bulaşıcı .
  Salmonellosis : Kanatlı , domuz , sığır , at , köpek , kedi , vahşi hayvanlar ve kuşların dışkısıyla kontamine olmuş pişmemiş gıdaların sindirimi ile bulaşan rahatsızlık insanda deri ve mukozalarda yaygın ülser ve ateşle seyrediyor ve bulaşıcı .
  Kazıklı Humma : Ot yiyenlerin dışkısıyla kontamine olmuş topraktan , etkenin yaraya bulaşmasıyla insana geçen rahatsızlık insanda deri ve mukozalarda yaygın ülser ve ateşle seyrediyor . Rahatsızlık bulaşıcı .
  Hepatitis A – virus ( Infectious ) : Maymunlardan doğruca temas yöntemiyle insana geçen rahatsızlık , karaciğer ve dalakta büyüme , kaslarda ağrı , bitkinlik , ateş ve sarılığa yol açıyor .
  Toxoplasmosis : Kedilerin dışkılarında yer alan parazit yumurtalarından bulaşan rahatsızlık bayanlarda çabuk doğuma neden olabiliyor .