Hazar Gölü Nerede Bulunur

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Nehir tarafından 13 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Hazar Gölü Nerede Yer Alır

  Hazar Gölü , Güneydoğu Anadolu’da Elazığ vilayetinin güneyinde bulunan , Güneydoğu Torosların batı bölümünde ve dağ sıraları ile çevrili olan Güneydoğu toros dağ dizisinin kuzeybatı – güneydoğu doğrultusunda uzanan bir çöküntü gölüdür . 40 km kadar uzunluktaki bir çöküntü hendeğinin iç bölümünde yer alır. . Bu uzun ve çukur alan bu bölgedeki kıvrımlar eksenine paralel çöküntü yerlerindendir . Alanı 85 km2 , deniz seviyesinden yüksekliği ise 1235 m kadardır . Gölün en uzun noktası 20 km , en kapsamlı yeri 6 km , en dar yeri de 3 km dolaylarında , derinliği ise 150 metredir .

  Hazar gölü dere ve kaynak sularıyla beslenir ayrıca fazla olan suları Dicle’ye boşalır . Gölün güney kenarından demiryolu , kuzey kenarından ise Diyarbakır – Elazığ karayolu geçmektedir . Önceleri kapalı bir göl iken , daha hemen ardından çökmeler ve kaymalar neticesi Dicle Nehrine bağlanmıştır . Hâlâ güneydoğu köşesinden Dicle Nehrine bağlıdır . Bu nehir ile irtibatı yokken bugünkü seviyesinden 100 m daha yukarda olduğu sanılmaktadır .
  Yapılan araştırmalar bu seviye düşüşünün yalnızca akıntıyla değil alüvyonlu kısımlardan sızma ile de olduğunu işaret etmektedir . 1956 senesinde Elazığ’a enerji temini amacıyla yapılmış olan hidroelektrik santrali gölün düzeyini iyice düşürdüğü amacıyla bunu önlemek maksadıyla 1957 yılında Tehrimbaz Deresi göle akıtılmıştır . Hazar Gölü 280 km2lik bir alanın yağışlarını toplamaktadır . Ayrıca pekçok ufak dere de gölü beslemektedir . Bunlardan en önemlisi güneybatıya dökülen Kürk Suyudur . Gölde su düzeyi yaz aylarında yükselmekte kış aylarında ise ( eylül – şubat ) düşmektedir . Temmuzda maksimum , şubatta ise minimum seviyede bulunur . Gölün tuzluluk derecesi fazla yüksek olduğu amacıyla sulamaya birçok elverişli değildir