Hz. Muhammed Hazreti Muhammed'in Vefatı Kısaca

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Nehir tarafından 14 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Hz. Muhammed'in Vefatı Kısaca

  632 yılında dinî başkent olan Mekke'ye yıllık Hac görevini yerine getirmek için giden Hz. Muhammed'in bu görevine Veda Haccı denmiştir. Çünkü bu ziyaret Onun Mekke'yi son ziyaretidir.
  Bu sırada okunan Veda Hutbesi'nin ana hatları; Allah'ın birliği, ondan başka yaratıcı olmadığı, kadınlara iyi muamele yapılması gerektiği ve İnsanların eşit olduğudur.
  Veda Hutbesl'nde dinî konuların yanı sıra hukuk kuralları da belirginleşmiştir.

  UYARI
  Halifelerin din ve devlet işlerinin başkanı olması laik olmayan bir yönetim uygulandığını gösterir.  Vefat edeceği gün, Peygamberimiz sanki iyileşmişti. Müslümanlar Hz. Ebu Bekir’in imamlığında sabah namazını kılıyorlardı. Peygamberimiz mescide açılan kapısını açtı. Onların namaz kılışlarını seyretti; yüzü aydınlandı. Tekrar odasına çekildi. Öğleye doğru ateşi tekrar yükseldi. Ateşini düşürmek için yanında bulunan kaptaki suya ellerini daldırıyor, yüzünü, boynunu ıslatıyordu. Bir taraftan da şöyle diyordu.

  “–La ilahe illallah… Ölümün de şiddetlisi var… Allah’ım günahlarımı bağışla, bana merhamet et, beni yüce dosta kavuştur.”

  Kızı Fatıma çaresizlik için ağlıyordu. Peygamberimiz ona:

  “–Üzülme kızım, baban bugünden sonra bir daha hiç acı ve üzüntü çekmeyecek” dedi.

  Peygamberimiz dilinden La ilah illallah cümlesini düşürmeyerek 13 Rebiulevvel 11 (8 Haziran 632) tarihinde Pazartesi günü vefat etti. Ölmeden önce son sözü: “En Yüce Dosta…!” kelimeleri oldu.