Hemen Hamile Kalma Yolları

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 25 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Hamile kalma sürecini hızlandırmak isteyen kadınlar için Doğum uzmanları, sağlıklı ve sizi hemen gebeliğe ulaştıracak, Hemen Hamile Kalma Yolları için aşağıdaki bilgileri öneriyor.


  Araştırmalara göre bebek isteyen bir çok kişinin hemen hamile kalması 6 aya kadar sürüyor.Bu süre içerisinde aralarında sadece yüzde 85' i bebek sahibi olabiliyor.

  Hemen Hamile kalmada Vücut ağrılığı ve egzersizin etkisi:


  Belirgin derecede düşük kilolu ya da aşırı şişman kadınlar gebe kalmada güçlüklerle karşılaşabiliyorlar. Bu nedenle uygun diyet ve egzersiz üreme fonksiyonu için son derece önemlidir. Vücut ağırlığı, diyet ve egzersiz arasındaki dengeyi sağlamaya çalışın.

  İlaç, sigara ve alkolün etkisi

  Farklı hastalıklar için kullanılan ilaçlar da üremeyi etkileyebilir. Özellikle ülser ve tansiyon ilaçlarının sperm sayıları üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Şayet bu tür bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuzla bu konuyu görüşmelisiniz. Araştırmalara göre sigara kullanan kadınların hamile kalmaları için geçen süre sigara kullanmayanlara göre belirgin derecede uzamaktadır. Sigara gibi alkol de hem kadın hem erkekte üreme potansiyelini olumsuz etkileyen bir faktördür.

  Yumurtlama dönemi faktörü

  Adet kanamaları 28 günde bir düzenli geçiren kadınlar için yumurtlama tarihi adet başlangıcından 14 gün sonradır. Kadının gebeliğe en elverişli günleri yumurtlamanın olduğu gün ile bundan önceki üç gündür. Vücut ısınınızı kontrol ederek de yumurtlama zamanınızı tespit edebilirsiniz. Normal vücut ısınız yumurtlamadan 24 saat önce yarım derece düşer, yumurtladıktan sonra tekrar normale döner. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta var vücut ısısı hastalıklar yüzünden de düşebilir. Bu yüzden sadece bu tekniğe güvenmekten kaçının.


  Kafein ve stresin etkisi


  Çay, kahve, kolalı içecekler ve çikolata gibi maddelerin içinde bulunan kafeinin aşırı miktarda alınması gebelik şansını azaltır. Uzmanların verdiği bilgiye göre, stres salgı bezlerini etkilemektedir ve bu şekilde hormonların salınımında problem oluşmaktadır. Bu nedenlerden dolayı bebek isteyen çiftler stresten uzak durmalılar.

  Beslenmenin etkisi

  Kırmızı et, tavuk, balık ve yumurta gibi gıdalarda bulunan dioksinin gebeliğe hazırlanan kadının beslenme programından çıkarılması gerekir. Nedensiz kısırlık sorunu yaşayan çiftlere, 3 ay önceden özellikle bir diyet programı öneriliyor.sadece kadınların değil, erkeklerin de bir beslenme programı uygulaması gerekiyor.

  Hamileliğe hazırlanırken daha çok sebze ve meyve ağırlıklı bir diyet programı öneriliyor ama bu program tamamen vejetaryen bir program değildir.Çünkü bu besinleri hayatımızdan çıkarıp yalnızca sebze-meyve ile beslenmek de sağlıksız beslenmek anlamına gelmektedir. Bu besinler uygulanması önerilen beslenme programından çıkartılırken, onların yerine geçecek bir takım vitamin takviyeleri gerekli görülmektedir. Bu besinlerin yerine bebek isteyen çiftlerin neler yemeleri gerektiği uzmanlar tarafından belirlenmektedir.

  Pozisyonlar ve teknikler

  İlişkiden sonra semenin vajina dışına kaçması son derece normaldir. Bir çok kadın bunu gebelik şansı açısından olumsuz bir faktör olarak yorumlamaktadır. Bu olayı fark ettiklerinde doğru şekilde ilişkide bulunamadıklarını veya vücutlarının spermi kabul etmediğini düşünürler. Ancak bu doğru değildir. Semenin dışarı gelmesi, ilişkinin uygun şekilde yapıldığının göstergesidir. Gerçekte siz sadece dışarı akanı görürsünüz içeride kalan ve tüplere doğru gideni göremezsiniz. Çocuk isteyen çiftlerde genelde önerilen erkeğin üstte olduğu pozisyonlardır.

  Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
  Op. Dr. Numan Bayazıt
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 23 Eylül 2014