Herbert George Wells Kimdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 20 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  H. G. Wells Kimdir

  Herbert George Wells Biyografisi


  İngiliz Yazar Herbert George Wells diğer adı H. G. Wells 21 Eylül 1866'da doğdu. Dünyalar Savaşı, Görünmez Adam, Dr. Moreau'nun Adası ve Zaman Makinesi adlı bilimkurgu romanları ile tanındı. Herbert George Wells edebiyatın her dalında bir çok eser vermiş olan İngiliz yazardır. Sosyalist olduğunu açıkça söyleyen H.G. Wells'in çoğu eserinde önemli ölçüde siyasi ve sosyal yorumlar bulunmaktadır.
  Jules Verne gibi gelecekteki teknolojik gelişmeleri anlattığı kitaplarıyla bilimkurgu dalının öncülerinden sayılmaktadır.

  H. G. Wells'in bilimkurgu kitaplarında teknolojinin gözlemlenmesinin getireceği olanaklar bir yana bırakılır. Wells'te spekülasyon bir edebiyat biçimine dönüşür ve teknolojinin değilde onun toplumsal temellerinin araştırılmasına dönük bir boyut kazanır.

  Wells'in ilham kaynağı Jules Verne'dir, ama Verne'in Aya Seyahat'i (De la Terre à la Lune) ile Wells'in Aydaki İlk İnsanlar (The First Men in the Moon) romanları karşılaştırılacak olursa, Wells; Verne'in teknolojiye verdiği önemi paylaşır, ama Verne'in romanında “Nasıl ve hangi teknolojik olanakla?” sorusu ortaya atılır. Wells'te Ay yolculuğunun teknik sorunu baştan savma bir biçimde geçiştirilir. Çünkü Wells, teknolojik olanakların gelecekteki muhtemel ürünlerini tahmin etmek değil, Ay'daki toplumsal hayatın bizzat kendisi üzerine, bir zamanlar Thomas More'un “Ütopya Adası” örneğinde olduğu gibi, model düşünceler geliştirmektir.

  Herbert George Wells sadece bilimkurgu içindeki ütopya karşıtı düşüncelerin savunucusu olarak bu türe damgasını vurmakla kalmaz aynı zamanda toplumun şiddet ve zor yoluyla, gereğinden hızlı bir süreç içinde sosyalist bir topluma dönüştürülmesinin sakıncalarına olduğu kadar, sınıf karşıtlıklarınında iyice sivrileceğine karşı da uyarır.
  Herbert George Wells 13 Ağustos 1946 tarihinde hayatını kaybetmiştir.(vikipedi)

  Herbert George Wells Kitapları

  [​IMG]

  Herbert George Wells Başlıca eserleri şunlardır:
  Aydaki İlk İnsanları
  Görünmez Adam
  Doktor Moreau Adası
  Of Things to Come Şekli
  Sleeper Awakes
  Time Machine
  Dünyalar Savaşı