Hermann Von Helmholtz Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Lavinia tarafından 30 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  Hermann Von Helmholtz Kimdir kısaca

  Hermann Von Helmholtz hakkında bilgi

  Hermann Von Helmholtz 31 Ağustos 1821 tarihinde Potsdam'da dünyaya geldi. Sağlık durumu eğitim almasına elvermiyordu. Bu nedenle ilk eğitimini önce evde gördü. 17 yaşında Berlin'de Friedrich Wilhelm Enstitüsü'nde tıp eğitimine başladı. Mezun olduktan sonra orduda doktor olarak görev yaptı.
  Enerjinin korunumu kanunu matematiksel olarak gösteren Hermann Von Helmholtz 1848'de ordudan terhis edildikten sonra önce Berlin Sanat Akademisi'nde anatomi dersleri verdi. Sonra 1849 yılında Königsberg Üniversitesi'nde fizyoloji profesörü olarak çalışmaya başladı. Daha sonra 1855'te Bonn ve 1858'de Heidelberg'de fizyoloji, 1871'de Berlin'de fizik alanlarında profesörlük elde ederek çalışmalarda bulundu. 1870'de Prusya Bilimler Akademisi'ne seçildi.

  [​IMG]

  Yaşadığı dönemde "fiziğin başbakanı" olarak adlandırılan araştırmacı fizyolojik optikler üzerine yaptığı çalışma sırasında gözün retina tabakasını incelemek için kullanılacak optitalmoskop adında bir alet geliştirdi. Özellikle sinir akımlarının hızı, görme ve duyma araştırmaları psikolojiye önemli bir katkı sağladı. Sinir akımının sanılanın aksine ölçülemeyecek kadar hızlı olmadığını kurbağa bacağında yaptığı deneyle ortaya koydu. Sinir hızının ortalama olarak saniyede 83 metre olduğunu bulguladı.

  8 Eylül 1894 tarihinde hayatını kaybetti.

  kaynak: vikipedi