Heyelandan Korunma Yolları Nelerdir Kısaca Maddeler Halinde

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Ayaz tarafından 18 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Ayaz

  Ayaz

  Katılım:
  25 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.118
  Heyelandan Korunma Yolları Nelerdir Kısaca

  1 ) Yüksek ve eğimli kalan araziler süresince bitki örtüsü korunmalı . Naturel bitki örtüsü tahrip edilmemeli , tahrip kalan bitki örtüsünün adına tekrardan ağaç dikimi yapılmalıdır . Nedeni Ise Heyelan felaketine ne sebeple kalan en mühim olay , yüksek arazilerde toprağın kendisinin kendini tutucu özelliği olmayışı ve tahrip edilen bitki örtüsü kökleri aracılığıyla toprağı tutamamasıdır .
  2 ) Yüksek yamaçlar teraslar yapılarak eğimleri azaltılmalı ve ağaçlandırılmalıdır .
  3 ) Eğimli arazilerde toprak eğimin çok yüksek olduğu yöne dosdoğru yerçekimi ivmesi nedeniyle kaymak isteyecektir . Su toprağın özgül ağırlığını arttıracak ve yerçekimi ivmesinin değerini büyültecektir . Heyelan kalan bölgeler göz önüne alınırsa , bir takım bol ağaçlı bölgelerde de Heyelan felaketi görülmektedir . Bu bölgelerde Heyelana Karşı Alınacak Önlemler ‘in en başında , yamaç süresince açılacak genişçe su kanalları gelmektedir . Bu sayede , su kolayca toprağın içine nüfus etmeksizin akacak ve Heyelan oluşmasını önleyecektir .
  4 ) Doğal Afetler İçerisinde Heyelan bilhassa ülkemizde sıkça görülmektedir . Ülkemizde heyelanın en fazla görüldüğü yerler ise , tabakaların yamaç eğimi ile benzer yönde olduğu alanlardır . Bu alanlarda yapılmış olan yol , direk heyelan tehlikesi altındadırlar . Bu buna benzer yol çalışmalarında Heyelan önleyici duvarlar yapılmalı ve yol güvenliği sağlanmalıdır . Ek Olarak önceleri bu konuyla alakalı bir video yayınlamıştık . Bu videoda heyelan direk olarak yolu etkilediğini görmüştük .
  5 ) Ülkemiz’de Heyelan olayının sık sık görüldüğü yerlerin en başında iştirak eden Karadeniz Bölgesi , doğal afetler içerisinde Heyelan olayının en sık sık görüldüğü bölgenin en başında gelir . Nedeni Ise Karadeniz Bölgesi , iklim nedeniyle çok yağış alan bir bölgedir . Ek Olarak bölgedeki dağların kıyıya paralel uzanması ve yamaçların çok yüksek olması , heyelan afetinin gerçekleşmesi amaçlı bütün gerekçeleri tamamlamaktadır . İşte bu bölgelerdeki yaylalar incelenildiğinde görülüyor ki , bölge evleri daima yüksek yamaçların üst kısmına yapılmıştır . Bu çok hata bir uygulamadır . Heyelanın gerçekleşmesi amaçlı , bütün maddeler tamamlandıysa , o bölge hayat alanı olarak kullanılmamalıdır