Hicret nedir kısaca özeti

Konusu 'Web Sözlük' forumundadır ve Mira tarafından 26 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Mart 2014
  Mesajlar:
  362
  Hicret nedir kısaca

  Hz. Muhammed İslam dinini önce gizlice yakınlarına anlattı. Daha sonra açıktan yaymaya başladı. Bu durum çıkarlarının elden gitmesinden korkan Mekke ileri gelenlerinin tepkisine yol açtı.

  Çünkü Kâbe’de bulunan putlarhicret-olayi Mekkelilere, Araplar arasında dini ve ticari açıdan, çıkar ve üstünlük sağlamaktaydı.

  İslamiyetin putları yasaklaması nedeniyle bu çıkarlarının elden gideceğinden korkuyorlardı. Bu nedenlerden dolayı Mekke ileri gelenleri Müslümanlara kötülük yapmaya başladılar.

  Hz. Muhammed hac mevsiminde Mekke’ye gelen Medineliler arasında İslamiyeti yaymaya çalıştı. Bu çalışmalar sonunda Medinelilerin önemli bir kısmı islamiyeti kabul etti. Medineli Müslümanlar her ne pahasına olursa olsun Hz. Muhammed’e yardım edeceklerine dair söz vererek Onu Medine’ye davet ettiler. Hz. Muhammed Mekkelilerin baskılarının iyice artması üzerine bu isteği kabul etti.

  Müslümanlar Mekke’den Medine’ye hicret (göç) ettiler (622). Hz. Muhammed Medine’ye gelince Medine’nin yönetimi ve uyulacak kurallarla ilgili bir bildiri yayınladı.

  Hicret Olayının Sonuçları Nelerdir?

  İslam Devleti’nin temelleri atıldı. Hz. Muhammed din ve devlet başkanı oldu.

  Müslümanlar Mekkelilerin baskısından kurtularak dinlerini serbestçe yaşayabilecekleri bir ortama kavuştular.

  İslamiyetin yayılması hızlandı.

  Hicret olayı Hz. Ömer zamanında Hicri takvimin de başlangıç tarihi olarak kabul edildi.