Hikmetli şiirler güzeldir

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve webkolik tarafından 12 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  ''Şiirden hikmetler ve meseller ihtiva edenleri öğreniniz.''

  Şiir denilen manzum ve kafiyeli sözler, öğrenilmesi ve ezberlenmesi için düzgün ve edebi bir tarzda yazılmış olmalıdır. Toplumun ahlakına ve mukaddes değerlerine uygun sözleri ihtiva etmeli, faziletlere ve yüksek değerlere sevkedici olmalıdır.

  Hikmete binaen yazılmış manzumların, ibret ve nasihatli yazıların ruh üzerinde güzel tesirleri vardır. Bunları öğrenmeli ve dinlemelidir. Fakat ahlaka ve edebe ters, hevaya uyularak yazılmış yazılar ruhun manevi nurlarını söndürüp kalbi katılaştıracağından ve karanlıklar içinde bırakacağından bunlardan son derece sakınılmalıdır.

  İslamiyetin ulviyetini tasvir eden, İslam aleyhindeki hezeyanlara güzel cevaplar veren ve İslam mücahidlerini cihada teşvik eden şiirler, hikmetli sözlerden kabul edilir.

  Rasulullah Efendimiz'in (s.a.v) ashab-ı kiramı arasında böyle parlak manzumeler yazan mücahidler vardı. Hassan b. Sabit (r.a) bunlardan biridir. Bu zat, bazen Resul-i Ekrem'in emriyle Mescid-i Saadet'teki minbere çıkar, İslam düşmanları aleyhinde hikmetli ve ateşli bir şekilde manzumeler okurdu. Bu hususta güçlü bir ilham kabiliyetine sahipti. Nitekim bir şairimiz şöyle demiştir:


  '' Nefha-i ruhu'l-emin eyleye ilka-i sühen
  Şair oldur ki, anın kalbine Hassan gibi.''

  Anlamı: Şair o kimsedir ki, Cebrail'in nefesi söz aşılasın onun kalbine Hassan b. Sabit gibi.