Hocalı Katliamı Neden Oldu

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 25 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Hocalı Katliamının Nedenleri

  Hocalı, Dağlık Karabağ bölgesinin tepelerinde bulunan bir kasabadır.Bu bölgenin stratejik önemi büyüktür. Bölge senelerce Azerbaycan ile Ermenistan arasında büyük bir soruna neden olmuştur. Ermenistan bölgeye defalarca saldırılarda ve işgallerde bulunmuştur.

  1991'de Sovyetler Birliği dağılınca Dağlık Karabağ bölgesi bağımsızlığını ilan etti. Diğer taraftan Azerbaycan ile Ermenistan arasında süregelen çatışmalar sonucunda bir milyona yakın Azeri kendi topraklarında göçmen olarak yaşamak zorundaydı. Azerbaycan topraklarının % 20'si Birleşmiş Milletlerin kararıyla işgal edildi. Bu kararla Ermeni kuvvetlerinin Yukarı Karabağ'daki işgale son vermeleri istendi. Fakat Amerika, Rusya gibi devletlerin BM kararlarında çekimser kalmaları, işgalin ortadan kalkmasını engelleyen en önemli etken oldu.

  1990 yılının sonlarına doğru Ermeniler saldırılarını doğrudan Azerilere yöneltmeye başladılar. Bu saldırılarda 186 bin Azeri, Ermenistan’dan Azerbaycan’a gitmeye zorlandı. 1991 Ekim ayında ilk Azeri köyü Ermenilerce ele geçirildi. Hocalı Katliamı, Rus askerlerinin desteği ile 25–26 Şubat 1992 tarihlerinde Hocalı’ya ulaşan Ermeni kuvvetlerince gerçekleştirildi. Rusya bu olaylarla ilgisinin olmadığını iddia etti ancak Rus ordusuna ait 366. alayın bir süredir Ermenilerin safında savaştığı, alaydan kaçan askerlerce doğrulandı.

  Ayrıca katliam sonrasında cesetler üzerinde yapılan incelemelerde hamile ve çocukların olduğu cesetlerin yakıldığı, gözlerinin oyulduğu ve başları kesildiği görüldü.
  [​IMG]

  Katliam sırasında birliklere komutanlık yapsınlar diye eski ASALA eylemcilerinin de kullanıldığı bazı kaynaklarda belirtilmiştir.
  İnsan Hakları İzleme Örgütü bu olayı Dağlık Karabağ Savaşı içerisinde yapılan en büyük katliam olarak nitelemiştir. Azerbaycan Parlamentosu 1994 yılında Hocalı'da yaşanan katliamı ''soykırım'' olduğunu ilan etti.

  [​IMG]