Hz.Ebubekirin Hayatının Kısaca Özeti

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Demir tarafından 11 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  Hz.Ebubekirin Hayatının Özeti

  Peygamber efendimiz Hz. Muhammedin vefatından sonra onun vekili olarak İslam dünyasının başına gelen ilk halife Hz. Ebubekir, Hz. Muhammed efendimizin yakın arkadaşlarından ve İslam dinini ilk kabul edenlerdendir. Maddi durumu iyi oldukça varlıklı bir kişiydi. Müslüman toplumun azınlıkta olduğu dönemde Kureşy kabilesinen yaptığı yoğun baskılar neticesinde Habeşistana (bugün Etiyopya) hicret etmek zorunda kaldıkları zamanda Mekkeden ayrılmadı. Ama Peygamber efendimiz Hz. Muhammedin Medineye hicrete karar vermesi sonrasında onunla beraber Mekkeden ayrıldı. Daha sonra Medine şehri yakınlarında bulunan es-Sunha yerleşen Hz. Ebubekir, Hz. Muhammed efendimizin yanında bütün savaşlara katıldı. 630′daki Tebük Seferinde İslam ordusunun sancağını taşıdı.

  Hz. Muhammed (S.A.V) hastalığı döneminde imamlık görevini Hz. Ebubekire bırakmıştı. Bu durum İslam alemince Hz. Muhammedin onu kendisi sonrası dönem için halife olarak seçtiği şeklinde yorumlandı. Nitekim Hz. Muhammed efendimizin vefatı üzerine (632) İslam aleminin önde gelenleri Medinede toplanarak Hz. Ebubekir’in halifeliğini İslam alemine ilan ettiler. Hz. Muhammedin vefatı sonrasında bir çok sahte peygamberler çıkmış, hatta bazı kabileler de bu kişilere inanarak onları yeni peygamberler olarak tanımıştı. Hz. Ebubekirin ilk yaptığı bu sahte peygamberlere karşı savaş açmak oldu. Ayrıca bu dönemde kabileler de yeni oluşmaya başlayan İslam devletinin esas gelir kaynaklarının başında gelen zekâtı vermemeye başlamıştı. Hz. Ebubekir bunlara karşı da gerekli olan sert önlemleri aldı. Arabistan Yarımadasında ayrışmaları sonlandırıp birliği sağladıktan sonra komutanlarını ve İslam ordularını Suriye ve Irak’a cihad etmek için gönderdi. 633′te Iraktaki Lahmilerin başkenti olan Hire şehri alındı. 634′te Filistindeki Ecnadeynde Bizans ordusu büyük bir yenilgiye uğratıldı.
  Hz. Ebubekirin İslamiyet için en önemli bir hizmeti de o zamana kadar tek tek sayfalar biçiminde yazılmış olan ve dağınık durumdaki Kuranı toplayıp bir araya getirmeye çalışmasıdır. Hz. Muhammed Efendimizin vahiy kâtiplerinden Zeyd bin Sabit başkanlığında toplanan kurulun bir araya getirdiği Kurana bir araya getirilmiş sayfalar anlamına gelen Mushaf ismi verilmiştir. Kısa bir dönem süren halifeliği esnasında İslam toplumunun birliğini korumayı başarmış olan Hz. Ebubekir 634′te Medinede vefat etti. Halifeliğe Hz. Ömer seçildi