Hz. Hud Peygamberin Özellikleri

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Yavuz tarafından 18 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Hz.Hud (as) Duası Ve Kıssası

  Hud Peygamber Hazretlerinin Hayatı Kısaca

  Hz. Hud peygamberimiz Hz. Nuh Peygamberin oğlu Sam'ın soyundan olduğu rivayet edilmektedir. Bazı kaynaklarda şimdiki Yemen bölgesinde doğup büyüdüğü aktarılmaktadır. Nuh'un tufanından sonra torunlarından Ad'ın, Hz. Hud'un doğrudu Yemen civarlarına yerleşip zamanla şehir kurduğu tarihi kaynaklarda ve bulgularda mevcuttur. Cenabı Allah'ta bu şehri zenginleştirmiş ve topraklarına bereket ihsan etmiştir. Fakat bu kavim daha sonraları nefislerine uyarak yoldan sapmış ve azgınlık göstermeye başlamışlardır. Ellerindeki nimetlerden dolayı şımaran Ad kavmine Cenabı Allah Hz. Hud aleyhisselamı uyarıcı olarak göndermiştir.

  Hz. Hud (as) kavmini sürekli islama ve Cenabı Allah'ın dinine çağırdığı halde, onlar kendisini alaya alıp sürekli azgınlık gösteriyor ve yapılan öğütleri dinlemiyorlardı. Cenabı Allah Kur'an-ı Kerimde Hud Aleyhisselamın peygamberliğini şöyle bildiriyor; "Ad kavmine kardeşleri Hud’u peygamber olarak gönderdik. Hud (aleyhisselam) onlara, Ey kavmim. Allah'a ibadet edin. İbadet edilecek O’ndan başkası yoktur. Hala O’nun azabından korkmayacak mısınız?" (A’raf: 65) Ad kavmi kendi elleri ile ihdas etikleri putlara tapıyor, Hz. Hud Peygamber Efendimizi yalancılık ve bozgunculuk ile suçluyorlardı. Kendisine çok az iman eden çıkıyordu. Kavmi Hz. Hud'a inanmaları için keramet göstermesini istiyorlardı. Kavmi kendisine inanmaları için rüzgarın yönünü değiştirmesini istediler. Hz. Hud ne tarafa esmesini istiyorsunuz diyerek onların istediği tarafı işaret ederek rüzgarı estiriyor yönünü değiştiriyordu. Yinede iman etmiyor büyücülük ile suçluyorlardı. En Hz. Hud Cenabı Allah'tan kavmine ders olması için bir azap göndermesini dua etti. Cenabı Allah'ta Ad kavmi üzerine çetin bir kuraklık gösterdi. En güzel İrem bağları tarümar olmuştu. Bu felaketler neticesinde belki akıllanmışlardır diye Hz. Hud tekrar kavmine seslendi; "Ey kavmim. Rabbinizden mağfiret dileyin. Sonra O’na tövbe edin ki, gökten üzerinize bol bol bereket indirsin ve kuvvetinize kuvvet katarak sizi çoğaltsın. Günahlarınıza ısrar ederek imandan yüz çevirmeyin." (Hud: 52) Kavmi Hz. Hud'un cağrısı karşısında nefislerine uyarak daha çok hırslanarak O'nu öldürmeye kalkıştılar. Cenabı Allah'ta üzerlerine ufukta belirer bir toz bulutu gönderdi. Azgın olan kavmi işte yağmur geliyor deselerde felaket onları hepsini helak etti. Yalnızca Hud Peygambere inananlar müstesna. "Nihayet Had’u ve beraberindeki iman edenleri, rahmetimizle kurtardık ve ayetlerimizi yalanlayarak iman etmemiş olanların kökünü kestik." (A’raf:72)

  Geçmiş kavimlerin başlarından geçen bu olaylar kıyamete kadar gelecek bütün insanlar için, doğruluğunda hiç şüphe olmayan ve içinde hiçbir çelişki bulunmayan Kur'an-ı Kerimde aktarılmaktadır. Bu yaşanmış kıssalar tarihi bir bilgi ve belgeden çok ders alınması için verilmiş örneklerdir. Cenabı Allah insanların doğru yolu bulmaları için tafsilatlı ve örnekler ile hakkı anlatmıştır. Her kavmin ve insanın başına gelenler kendi elleri ile yapıp ettikleridir. Cenabı Allah çok bağışlayan, esirgeyen ve merhametlidir.
  yavuz yıldırım/webokur.com​

  [​IMG]