Hz. Hüseyin Kerbela'da Nasıl Şehit Oldu?

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Yavuz tarafından 9 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Kerbela Olayı Hz. Hüseyin Kerbela'da Nasıl Şehit Oldu

  Kerbela olayı islam tarihi açısından siyasi hareketlerin hak uğrunda takip etmesi gereken strateji ve vermesi gerek bedelleri geneller niteliktedir. Muvaviyenin tahakküm ile yerine bıraktığı Yezid aynı zorbalığı devam ettirerek halife müessesesini saltanata çevirmiştir. Ehlül hal vel akd istişare kurulunun yetkilerini yok sayıp kendini tek olarak dayatmıştır.

  Dönemin önde gelen ve taklid edilen şahıslarından Hz. Hüseyin bu gidişattan çok rahtsız oluyordu. İslam fıkhının gereklerine göre taklit edilen bir şahsın takiye yapamayacağınıda bildiği için Yezid'in zulmüne karşı sessiz kalamıyordu. Bu potansiyel güç Yezid ve taraflarının deklare ettiği bir komplo ile bertaraf edildi. Şöyleki Kufe ehline Hz. Hüseyini biat için çağırması telkin edildi. Onlarda Hz. Hüseyini biat için çağırdılar ve Yezidden yakındılar. Bunu bir çıkış noktası olarak telakki eden Hz. Hüseyin çağrılarına karşılık vererek Kufeye yola çıktı. Fakat Medine de Hz.Ebubekr ve Hz.Ömerin oğulları ki ikisininde ismi Abdullahtır, Hz.Hüseyne engel olmak istediler. Bunun bir oyun olduğunu kendisini öldürtmek istediklerini açıkladılar. Fakat Hz. Hüseynden o veciz kelimelerden başka birşey işitmediler.

  Zulme rıza zulümdür. Zalimler ile birlikte yaşamaktansa şehid olmayı yeğliyorum

  Peygamber torunu olarak ümmetin önünün açılması için zayıf bir ihtimalde olsa değerlendirmek istiyordu. Fakat söylendiği gibi Kerbela mevkinde Yezidin dört bin askeri ile webokur.com abluka altına alındı. Kufe ehlide yardım göndermedi. Ümetin yahudileri sayılan bir zümre varki halen daha islamların içinde müslüman gözüküp fitneyi körüklemektedirler. Yezid Şamdan haber gönderdi. Biat ederse canını bağışlayacağını bildirdi. Hz. Hüseyin asla yanaşmadı. Uzun süren abluka müslümanların erzakını bitirdi. Susuzluktan çocuklar kırılıyordu. Nihayet Yezidin ordusu saldırdı ve 70 kadar sahabeyi şehid ettiler. Hz. Hüseyinin mubarek başını gövdesinden ayırıp Şama yezide getirdiler.
  [​IMG]
  Yezid Hz. Hüseynin mübarek başını ayağı ile dürtükleyerek dudaklarını eziyordu. (Allah'u ekbek, vallAhul kahhar) Orada bulunan bir sahabe "Ben o dudakları Hz.Rasulullah öperken gördüm nasıl böyle hakaret edersin" desede aldımamıştır. Bu gün islami hareketin önderlerinin takiye yapmaları küfrün önderlerini övmeleri yada rahmet okumaları bu yüzden caiz değildir. Çünki çok kalabalıklar ve ilim irfandan mahrum bir çok kimseler kendilerini taklit etmektedirler. Bu durumda neyin takiye neyin hakikat olduğunu ayıramayacaklarından gelecek nesillere bu günün takiyesi yarının imanın şartıymış gibi aktarılması tehlikesi sözkonusudur. Hz. Hüseyinin şehadeti oturup ağlanmaktan çok siyasi ve hareki olarak dersler çıkarılması gereken yaşanmış bir tarihi gerçektir. Bu güne kadar müslümanlar hep islam adına ama islama düşmanca aldatıla gelmişlerdir. Küfür cephesi bu öğretiyi çok iyi kullanırken mslümanlar islamın siyasetinden mahrum hurafeler ile meşgul olmaya devam etmektedirler. Hz. Hüseyinin üzerine selam olsun. Ahrette komşusu olmak nasip olsun. Zalimlerin ve kafirlerin azabını Cenabı Allah hak ettikleri ölçüde artırsın.ywx webokur.com
   
  Son düzenleme: 9 Ekim 2012