Hz. Muhammed Cesur ve Doğru Sözlü Bir İnsandı

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Elif tarafından 26 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Hz. Muhammed yaşamı boyunca çeşitli sıkıntılarla karşılaşmış ve bunlardan kaçmadan cesaretle mücadele etmiştir. İslam'ı tebliğ ederken onun üzerine dikenler atmışlar, alay ve hakaret etmişlerdir. Fakat o, yılmamış cesaretle İslam'ı yayamaya devam etmiştir.

  Hz. Muhammed, tehlikeli zamanlarda ve savaşların en şiddetli anında bile herkese cesaret örneği olmuştur. Uhud Savaşı'nda düşman askerleri olumsuz bir hava oluşturarak Müslümanların moralini bozmak istemişlerdi. Hz. Muhammed dağılma tehlikesi ile karşı karşıya kalıp ordunun toparlanmasını cesareti ile sağlamıştır. Peygamberimizle savaşa katılmış Müslümanlardan biri şöyle der: "Biz savaşın kızıştığı zamanlarda Hz. Muhammed'den cesaret alırdık."

  O, her zaman, "Allah'ım! Cimrilikten, korkaklıktan ve tembellikten sana sığınırım." diye dua etmiştir. Peygamberimiz, Müslümanların büyük çoğunluğu Mekke'den Medine'ye göç ettikten sonra hicret etmiştir. Hicret yolculuğunda Sevr Dağı'ndaki mağarada kaldıkları sırada, düşmanlardan bir grup, mağaranın ağzına kadar geldiği zaman endişe duyan Hz. Ebubekir'e, "Üzülme çünkü Allah bizimle beraber." diyerek cesaret vermiştir. O, her konuda olduğu gibi karşılaştığı zorlukların üzerine cesaretle gidişi ile de bize örnek olmuştur.

  Peygamberimiz doğruluğa her zaman önem vermiş, hayatı boyunca doğruluktan ayrılmamıştır. Söyledikleri ile yaptıkları arasında arasında uyumsuzluk yoktu. Mekkeliler onun yalan söylemeyeceğini, kimseyi aldatmayacağını biliyorlardı. Bu yüzden henüz peygamberik görevi verilmeden önce Hz. Muhammed'e "güvenilir Muhammed" derlerdi.

  Doğruluğun zıddı olan ikiyüzlülük, yalancılık, sahtekarlık gibi kötü huylar bireyler arasında sağlıklı ilişkiler kurma imkanını ortadan kaldırır. Hz. Muhammed (sav) de daima, insanlara bu huylardan şiddetle kaçınmalarını söylemiştir. Yalan söylemeden, hile ve sahtekarlık yapmadan mutlu bir hayat sürülebileceğinin somut örneğini kendi hayatında göstermiştir. Bunun yanında insanlara da bu doğrultuda emir ve tavsiyelerde bulunmuştur.

  Peygamberimiz doğruluğu ile insanlara örnek olduğu gibi bu konudaki sözleriyle de müslümanları doğruluğa yönlendirmiştir. Bir hadisinde şöye buyurmuştur: "Doğru olunuz, çünkü doğruluk iyiliğe, iyilik de cennete götürür..."