Hz. Muhammed İnsanlara Değer Veren ve Onları Seven Bir İnsandı

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Elif tarafından 5 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Sevgili Peygamberimiz (sav) insana büyük değer verirdi. Kur'an'a göre, yaratıkların en şereflisi insandır. Hz. Muhammed (sav) bir Peygamber olarak Allah'ın insana verdiği bu değerin farkındaydı.

  Hz. Peygamber kendisini hiçbir zaman başkalarından üstün görmezdi ve insanları küçümsemezdi. Peygamberimiz insanların zenginliğine, fakirliğine, cinsiyetine ve ırkına görebir ayırım yapmazdı. Kadınların ve kız çocuklarının aşağılanmasına karşı çıkardı.

  Yaşlı, hasta, yetim ve fakirlerle yakından ilgilenirdi. İnsanları üzüntülü ve sevinçli zamanlarında yalnız bırakmazdı. Kendisiyle konuşmak isteyenleri dikkatle dinlerdi. Konuşan kişinin sözünü asla kesmez, kendisi biriyle konuştuğu zaman doğrudan ona yönelir, onun yüzüne bakarak konuşurdu.

  Hangi inanç ya da düşüncede olursa olsun herkese değer verirdi. Ölen bir Yahudinin cenazesi götürülürken ayağa kalkmış ve saygı göstermiş ve yine bir Yahidinin hasta olan çocuğunu ziyaret etmiştir. Savaşlarda bile düşman askerlerine iyi davranılmasını emretmiştir. Savunmasız çocuk, kadın ve yaşlılara zara verilmesini yasaklamıştır.