Hz Muhammed neden bilgiye önem verirdi

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Zakkum tarafından 14 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Zakkum

  Zakkum

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.267
  Peygamberimiz neden bilgiye önem verirdi

  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bilgiye ve öğrenmeye çok önem vermiştir. Müslümanları da bu konuda teşvik etmiştir. Birçok hadisinde bilginin öneminden bahseden Hz. Muhammed (s.a.v) "Bilim öğrenmek, kadın ve erkek her Müslümana farzdır." buyurarak bilginin Müslümanlar için ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.
  Peygamber Efendimizin bilgiye verdiği öneme bir örnek verecek olursak Bedir Savaşı'ndan bahsedebiliriz. Bedir zaferinin ardından savaş esiri olarak, karşı taraftan ele geçen her bir kimse için dört bin dirhem kurtuluş fidyesi takdir edilmişti. Uzun yıllardan beri sıkıntı içinde bulunan Müslümanların bu paraya ihtiyacı vardı. Ancak Peygamberimizin emri üzerine, bunlardan okuma yazma bilenlerden her birinin, on Müslüman’a okuma yazma öğretmesi karşılığında fidye vermeden serbest kalacağı bildirildi ve öyle yapıldı.

  Peygamber Efendimizin bilgiye verdiği önemi gösteren birkaç hadis-i şerifi:

  “Kim ilim tahsiline yönelirse, ALLAH (c.c.) o kişiye cennetin yolunu kolaylaştırır.(Tirmizî, İlim, 19)

  “Dünya ve onun içinde olan şeyler değersizdir. Sadece ALLAH (c.c.)'ı zikretmek ve O'na yaklaştıran şeylerle, ilim öğreten âlim ve öğrenmek isteyen talebe bundan müstesnadır.” (Tirmizî, Zühd, 14)