Hz. Muhammed'in çocukluk dönemi kısaca

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Eylem tarafından 21 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.444
  Hz. Muhammed'in çocukluk yılları

  Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), babaının ölümünden sonra doğan bir çoçuk olduğu için , dedesi Abdulmuttalip'in himayesi altında büyümeye başladı. O dönemin bir geneleği olan Mekke'nin ileri gelen ailelerin çocuklarını, yaylanın sağlıklı havasında büyümeleri için göçebe (bedevi) kabilelerden bir süt anneye verme işi, küçük Muhammed için de gerçekleştirildibu bağlamada o, taif yakınlarında yaşayan Hevazin kabilesinin Sa'd b. Bekr koluna mensup bir kadın olan Halime'ye verildi.

  Hz. Peygamber (a.s)'in dedesini ve annesini görmek üzere sütannesi ile birlikte Mekke'ye her gelişlerinde hava değişikliğinin kendisini rahatsız etmesi,annesi Amine'nin de yayla havasının çocuğa iyi geldiğini gözlemlemesi üzerine sütannede kalışı biraz uzun tutuldu. 4-5 yaşına kadar sütannenin yanında, süt kardeşleriyle birlikte mutlu bir çocukluk geçiren Hz.Muhammed (s.a.v) sonuçte Mekke'ye annesinin yanına gönderildi. 6 yaşında iken annesi Amine,cariyeleri Ümmü Eymen'le birlikte Medine'ye gitti. Bir ay kadar Medine'de kaldılar. Dönüş yolculuğunda Medine'ye 190 km. uzaklıkta bulunan Ebva denilen yerde Amine hastalanarak vefat etti.

  Henüz 6 yaşında olan Muhammed (s.a.v)annesinin bu ani ölümü karşısında çok üzüldü. Cariye Ümmü Eymen ile birlikte Mekke'ye doğru geri kalan yolculuğunu tamamladı. Ümmü Eymen yetim Muhammed'i dedesi Abdulmuttalib'e teslim etti. 8 Yaşında dedesini de kaybeden Hz. Peygamber'in bakımını amcası Ebu Talib üslendi. Ebu Talib ticaret işleriyle uğraşan biriydi. Yeğeni de ona işlerinde yardımcı olmuş, ticaretiçin bazı seyahatlerde onunla birlikte olmuştu.