Hz. Muhammed'in güvenilirliği ve merhametli oluşunu belirten örnekler

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve webkolik tarafından 28 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  Hz. Muhammed'in güvenirlilik konusundaki davranışları,insanlara örnek olmuştur.Onun ''Mümin (Allah'a inanan),insanların kendisine güvendiği kimsedir.Müslüman,dilinden ve elinden başkalarının güvende olduğu kimsedir.Allah'a yemin ederim ki kötülüklerinden komşusunun güvende olmadığı kimse cennete giremez''sözleri,güvenirliliğin,güzel ahlak sahibi olmadaki önemini gösermektedir.(Tirmizi-İman,12)

  Hz. Muhammed, şefkat ve merhamet örneği bir insandı.Onun merhameti sadece kendisine inanlara değil,inanmayanlara,bitkilere, hayvanlara,kısacası tüm varlıklara idi.Özellikle yetim ve öksüz çocuklara karşı daha fazla merhamet gösteren bir insandı.Hayvanlara çok fazla yük yüklenilmesine,eziyet edilmelerine,onların aç ve susuz bırakılmasına karşı çıkar,bu hususta arkadaşlarını uyarırdı.Peygamberimiz,ayrıca çocukların kuş yuvalarını bozmasına karşı çıkmıştır.Doğaya, yeşilliğe önem vermiş,insanlara ağaç dikmelerini emretmiştir.Hz. Muhammed çocukları çok sever,onları daima kucaklayıp öperdi.Kendi torunlarını bile omuzlarına alarak onlarla oynardı.
  "Merhamet etmeyene merhamet olunmaz" diyerek şefkat duygusundan mahrum olanların merhamete lâyık olmadığını söylemiştir. Kuran'daki , "Ey Muhammed! Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." (Enbiya Suresi'nin 107.ayeti). "Ey inananlar! Yemin olsun ki içinizden, sıkıntıya düşmeniz kendisine ağır gelen, size düşkün, insanlara karşı şefkatli ve merhametli bir elçi geldi." (Tevbe suresi'nin 128.ayeti) ayetleri onun güvenilirliği ve merhametli bir insan olduğunu vurgulamaktadır.