Hz.Musa Mucizeleri ve Firavunun Sihirbazları

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Yavuz tarafından 10 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Hz.Musa Mucizeleri ve Firavunun Sihirbazları

  Hz.Musa aleyhisselam Cenabı Allah'ın çok değişik mucizelerine muhatap olmuştur. Firavun kendisini sihirbazları ile mücadeleye davet etmiştir. Allah (cc) Musa aleyhisselamı mucizelerini göstermek üzere oraya göndermiştir.

  Her peygamberin yaşamış olduğu dönemde, insanların yoğunlaştığı bir olgu vardır. Mesela kimi peygamber döneminde mimari ileri seviyedeyken, kimisinde edebiyat şiir kimisinde sihir ve büyücülük meşhurdu. Hz.Musa dönemimde de sihir çok yaygındı. Firavun devletin en meşhur en etkili sihirbazlarını çağımış Hz.Musa'yı yenmeleri durumnda kendilerini servete boğacağını söylemişti. Büyücüler en iyi büyülerini hazırlayıp geldiler.

  İnsanlar toplanıp sihirbazlar sihirlerini ortaya attıklarında (içi cıva dolu kablolar yerde kıvrılmaya birbirlerine dolaşmaya başlayınca) Cenabı Allah Hz.Musa'ya asasını yere atmasını emretti. Asa vahşi bir yılana dönüşüp ortadaki bütün sihirleri yutuverdi. Musa aleyhisselam dahil olmak üzere herkes dehşet içindeydi. Cenabı Allah Hz.Musa'ya elini yılanın ağzına götür deyince, Hz.Musa elini yılanın ağzına yaklaştırdı ve kanlı canlı yılan tekrar asaya dönüşüverdi.

  Bunu gören sihirbazlar olayın basit bir sihir işi olmadığını, gerçek bir mucize olduğunu kendi meslekleri olduğu için hemen anladılar ve Hz.Musa'yı tasdik edip imanlarını açıkladılar. Firavun demek siz anlaşmıştınız diyerek olayın önceden tasarlandığını ima ederek sihirbazların el ve ayaklarını çaprazlama keseceğini söyledi. Sihirbazlar Firavunun tehdidi karşısında geri adım atmadan Allah'a (cc), "Rabbimiz imanlarımızı sabit tut, üzerimize sabır yağdır" diyerek imanlarını tasdik ettiler.

  Bu olay göstermektedirki içinde önyargı ile inkar ve küfür olmayan şahıslar mucizeyi gördüklerinde Hakk'ı tanıyabiliyorlar. Bu Allah'ın (cc) ayetlerinden delillerindendir. İçinde islama garez taşıyan şahıslarda ise bu tam ters etki yapıyor. Küfürlerini artırıyor. Cenabı Allah kalplerimizi dini üzere sabit tutsun.Amin.
  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 10 Temmuz 2012