Hz Ömer Döneminde Yaşanan Gelişmeler Maddeler Halinde

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Suga tarafından 19 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  25 Haziran 2016
  Mesajlar:
  814
  Hz Ömer Döneminde Yaşanan Gelişmeler Maddeler Halinde

  Hz. Ebubekir’den sonra halife seçilen Hz. Ömer doğruluğu adaleti ve cesaretiyle tanınmıştır. Döneminde İslam Devleti idari, askeri, adli ve mali alanlarda örgütlenmiştir.

  Hz. Ömer döneminde Müslümanlar fetih hareketlerini devam ettirmişlerdir. Hz. Ömer dönemindeki siyasal gelişmeler şunlardır:

  Ebubekir zamanında Suriye’ye gönderilen ordu Yermük Savaşı’nı kazanmış böylece Suriye’nin fetih için önemli bi adım atılmıştır. Hz. Ömer zamanında Suriye fetihine önem verilmiş ve 636’da Ecnadin Savaşı’yla Suriye tamamen fethedilmiştir. Suriye’nin fetih sonucunda Müslümanlar ilk kez Anadolu sınırlarına kadar ilerlemişlerdir.
  Ömer zamanında yapılan en önemli fetihlerden biride Kudüs ve Filistin’in Müslümanların eline geçmesidir. 637’ de Kudüs’ün savaş yapılmadan alınmasıyla Filistin’in fethi tamamlanmıştır.
  Ömer döneminde Sasani İmparatorluğu ile savaşlar yapılmıştır. 634 deki Köprü Savaşı kaybedilmesine rağmen 636’da Kadisiye 637’de Celula ve 642’de Nihavent savaşları sonucunda dört yüz yıllık Sasani İmparatorluğu ortadan kaldırılmıştır
  639’da Mısır’a giren İslam orduları 642’de İskenderiye’yi alarak Mısır’ın fethini tamamlamışlardır. Böylece Müslümanlar ilk kez Afrika kıtasında fetihlere başlamışlardır.