Hz. Salih Peygamber Kıssası

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Yavuz tarafından 12 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Hz.Salih Peygamberin Deve Mucizesi

  Salih Peygamber Efendimizin Duası ve Deve Kerameti

  Salih Peygamber hazretleri Kur'an-ı Kerimde ismi geçen peygamberlerden birisidir. Kendisi Semud kavmine gönderilmiştir. Semud kavmi ise Ad kavmi isyanlarından dolayı helak olduktan sonra Cenabı Allah'ın izni ile gazaptan kurtulmuş ve Hicaz ismi ile bilinen Mekke Medine yakınlarındaki Hicr denilen bölgeye yerleşmişlerdir. Ad kavminin helakının üzerinden biraz vakit geçmesi ile komşu kavimlerinin başına gelen felaketi unutup kendi elleri ile yapıp uydurdukları putlara tapmaya başlamışlardır. Hz. Salih Peygamber Hz.Nuh'un (as) torunlarından olup kavmi içinde peygamberlik ile görevlendirilene kadar asla puta tapmamıştır.

  Hz. Salih Peygamber risaletinin ardından kavmine Cenabı Allah'ın dinini tebliğe başlasada kavminden şiddetli tepkiler almıştır. Bunların içinde az bir kısmı iman etsede çokları Hz. Salih Efendimizi büyücülük ve bozgunculuk ile suçlamışlardır. Salih Peygamber Hazretlerini toplum içinde terör çıkarma ile itham eden müşrikler atalarının putperest yollarından hiçbir gücün kendilerini alıkoyamayacağını söylemekteydiler. Hz. Salih Efendimiz tepkiler karşısında yılmadan korkmadan uzun yıllar tatlı dil ile hikmetli sözler ile kavmini islama çağırmıştır. Eski felaket günlerini unutup bolluk içinde yüzen Semad kavmi ellerindeki zenginliğin ve gücün kendilerinden asla gitmeyeceğine inanıyorlardı. Bu isyanlarından dolaya Cenabı Allah Semud kavminin başına birtakım belalar musallat etti. Kadınlar hamile kalmıyor, hayvanlar doğurmuyordu. Ağaçlar kurumuş ve nimetten mahrum kalmışlardı. Bu başlarına gelenin Hz. Salih Peygamberin uğursuzluğu olduğuna hükmederek O'nu ölümle tehdit etiler. Kur'an-ı Kerimin Şu'ara suresi 153 ile 159. ayetleri kıssayı şöyle aktarıyor;

  153- Dediler ki: Sen, olsa olsa iyice büyülenmiş birisin!

  154- Sen de ancak bizim gibi bir insansın (Peygamber değilsin). Eğer doğru söyleyenlerden isen, haydi bize bir mucize getir.

  155- (Salih) İşte (mucize) bu dişi devedir; onun bir su içme hakkı vardır, belli bir günün içme hakkı da sizindir, dedi.

  156- Ona bir kötülükle ilişmeyin, yoksa sizi muazzam bir günün azabı yakalayıverir.

  157- Buna rağmen onlar deveyi kestiler; ama pişman da oldular.

  158- Bunun üzerine onları azap yakaladı. Doğrusu bunda, büyük bir ders vardır; ama çokları iman etmezler.

  159- Şüphesiz Rabbin, işte O, mutlak galip ve engin merhamet sahibidir.


  Kavmi Hz. Salih Efendimizden mucize istedi, Cenabı Allah'ta onlara deve mucizesini gönderdi. Semud kavminin bildiği tanıdığı bir mevkideki kaya gözleri önünde deveye dönüşmüştü. Devede yavruladı ve devenin sütünden faydalandılar. İçlerinden bir kısmı bu mucize karşılığında ima ettiler, fakat çokları yine azgınlık göstererek kerametin devede olduğunu sanıp onu kestiler. İnsanların başına gelenler ancak elleri ile yaptıklarıdır. Cenabı Allah merhamet sahibidir. Ama hak edenin cezasını verecektir. Cenabı Allah'ın gücü üzerinde hiçbir kuvvet yoktur. Bugün içinde asıl hak gerçek yaşam tarzı olan islam dini açık seçik ortadadır. Fakat yine de insanlar azgınlıklarından ve nefse dünyaya düşkünlüklerinden dolayı islamdan yüz çevirmektedirler. Kendi elleri ile yani siyasi görüş ve fikirleri ile uydurdukları putları Allah'ın dininin üzerine koyuyorlar. Yaşanan bu felaketin ardından Hz. Salih Efendimiz inananlar ile birlikte bir rivayete göre Mekke veya Filistin tarafına göç etti. Bazı kaynaklarda vefatının ardından Mekke'de defin edildiği rivayet edilmektedir.
  yavuz yıldırım/webokur.com​

  [​IMG]
   
Webokur Benzer Konular
Yüklüyor...