İbn Battuta Kimdir Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 29 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  İbn Battuta Hakkında Bilgi

  İbn Battuta Hayatı ve Eserleri

  Milattan Sonra 7. yüzyılda, peygamber Hz. Muhammed, Arabistan'ın Mekke kentinde İslam dinini kurdu. Hz. Muhammed'in 632'deki ölümünü izleyen yüz yıl içerisinde Müslümanlar İslam dinini Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya yaydılar. İbn Battuta, 1325'te Mekke'ye hacca giden zengin Faslı bir Müslüman idi. Bu sırada yaşadığı serüvenler onu daha uzaklara yolculuk etmeye itti. İbn Battuta, Avrupalılarca çok az bilinen Afrika, Ortadoğu ve Uzakdoğu'ya cesur yolculuklar yaptı.

  İbn Battuta, seyahatleriyle ilgili ayrıntılı kayıtlar tuttu. Arap alfabesi ile yazarken farklı malzemeler kullandı.

  İbn Battuta, deniz yoluyla Cidde'ye gitme umuduyla Mısır'dan geçerek Kızıldeniz'e vardı. Ne var ki kabileler arasındaki bir savaşın tam ortasında düşünce, planlarını değiştirerek Kahire'ye dönmek zorunda kaldı. Kudüs ve Şam'ı dolaşarak kara yoluyla Arabistan'ın Mekke kentine geçti.

  Mekke'den Kuzeye yönelerek Bağdat'a vardığında, kentin Moğollar tarafından yerle bir edilmiş olduğunu görüp dehşete kapıldı. Anadolu'yu da gezdikten sonra Mekke'ye geri dönerek hukuk eğitimi gördü. Yeni mesleği sayesinde yolculuk için yeterli para biriktirince yeniden yollara düştü. İbn Battuta, Kızıldeniz'i geçerek ilk durağı olan Aden'e vardı. Orada bir Arap yelkenlisine binerek Somali'deki Zaila'ya doğru yola çıktı. Gezi notlarında Zaila, gördüğü en pis yer olarak yer alıyor. İbn Battuta, Zaila'dan Mombasa ve Kilva kıyılarına geçti. Uğradığı yerlerde gördüğü ahşap evler ve Afrikalıların tenlerinin rengi gezgini çok etkilemişti.

  İbn Battuta, Mekke'ye geri dönebilmek için Arabistan'ın güney kıyıları boyunca yolculuk ederek Basra Körfezi'ne, oradan da Arabistan Yarımadasına geçerek Mekke'ye ulaştı. Çok geçmeden merakı onu yine yollara düşürdü.

  İbn Battuta, bu kez kuzeye yönelerek Suriye'yi, Kırımı ve Kafkas Dağları'nı gezdi. Daha sonra Orta Asya'ya yönelerek Afganistan'dan Hindistan'a geçti. Hindistan'dan deniz yoluyla Çin'de Bulunan Kanton'a yol aldı ve (Malzeya - Hindistan yoluyla) Fas'a dönüş yolculuğuna başladı. En sonunda 1349'da Fez'e vardı.

  [​IMG]

  1352'de İbn Battuta, bu kez Afrika'yı keşfetmek üzere yeniden yola koyuldu. Bu yolculuğu birçok bakımdan, özellikle de daha önce hiçbir gezgince kayda geçmemiş yerlere ilişkin yazabildiği için onun en önemli yolculuğuydu.

  İbn Battuta, Sahra Çölü'nü geçerek Mali'ye yöneldi. Ancak, koşullar çok zorlu olduğundan ve çölde haydutlarla karşılaşma tehlikesi bulunduğundan, güvenlik için bir kervana ( develerle yolculuk eden gezgin ve tacirlerden oluşan grup) katıldı.

  Kervan ilk olarak İbn Battuta'nın tüm binaların tuz ve deve derisinden yapılma olduğunu yazdığı Terhazza'da durdu. Yolcular, sonraki durak olan Tasarahla'ya yapılacak on günlük yolculuk için erzak ve su aldılar. Walata'ya yapılan yolculuk kumların kayması nedeniyle oldukça tehlikeliydi. Kervan çok yavaş ilerlediğinden suyun bitmesi riski söz konusuydu.

  Tüm tehlikelerine karşın İbn Battuta Sahra'yı kazasız belasız geçmeyi başardı. Mali'ye ulaştıktan sonra Nijer Nehri boyunca yol aldı. Afrika'nın bu kadar içlerine daha önce çok az gezgin gitmeyi göze alabilmişti; bu bir hayli cesaret gerektiren bir yolculuktu. Bölge, keşfe son derece elverişsiz olduğundan, sonraki 400 yıl boyunca buralara hiçbir kaşif uğramadı.

  İbn Battuta, dönüş yolculuğu için de aynı derecede zorlu bir yol seçti. Bu kez zenginliği ve göz kamaştırıcı hazineleriyle ünlü Timbuktu'yu ziyaret etti.
  webokur.com​
   
 2. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  Cevap: İbn Battuta Kimdir Hayatı

  İbn Battuta'nın Mirası

  İbn Battuta, ziyaret ettiği yerler, rastladığı insanlar ve gördüğü başka şeylere ilişkin pek çok kayıt tutmuştur. Gezginin yolculuk dönüşlerinde anlattığı öykülere çok kişi inanmazdı.

  İbn-i Batuta Seyahatnamesinin Güzergahı
  [​IMG]

  Bu harita, İbn Battuta'nın Afrika'da yaptığı yolculuklarda izlediği yolları gösteriyor. Gezginin Afrika, Asya ve Uzakdoğu'da yaptığı yolculukların toplamı 120.700 km'yi buluyor.