İbni Sina Hayatı Özet

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 2 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  İbni Sina Kısaca Hayatı

  Büyük bir düşünür, Avrupa'da Avicenna adıyla bilinen İbni Sina, farklı birçok alanda yaklaşık 270 kitap yazmış, son derece bilgili ve çok yönlü bir insandı. Buhara'da doğmuştu. Daha 16 yaşındayken tıp alanında birtakım çalışmalar yapmaktaydı. Yaşamının değişik dönemlerinde kanun adamlığı ve öğretmenlik yapmıştır. Ayrıca politikayla da ilgilenmiş, İran Hükümdarlarının danışmanı olmuştur. Kolikten (karın bölgesi iltihabından) ölmüştür, ama zehirlenmiş olabileceği konusunda da birtakım buşkular vardır.

  İbni Sina tıpla ilgili dev bir kitap olan Kanun'u yazdı. Bu kitap Avrupa'da tıp öğretimini 17. yüzyıla dek etkiledi. İslam yasaları insan vücudunun kesilip parçalanmasını yasakladığı için kitap daha çok hastalıkların tanı ve tedavisiyle ilaçların hazırlanışından söz ediyordu. İbni Sina'nın başka bir büyük çalışması da Şifa başlıklı, felsefeden, matematik ve fiziğe kadar çok geniş bir alana uzanan büyük bir ansiklopediydi.

  İbn-i Sina hayatının 10 yılı boyunca Ebu Cafer'in hizmetinde geçirdi. Orada doktor, bilim danışmanı görevlerinde bulundu, hatta bir dönem savaşlara bile katıldı. O yıllarda edebiyat ve filoloji çalışmalarına da başladı. Bir Hamadan seferi dönüşünde şiddetli bir kolik ağrısına yakalandı. Hamedan'a vardığında ona tavsiye edilen tedavileri uygulamadı ve kendisini kadere bıraktı. Ölüm döşeğinde mallarını fakirlere bağışladı ve kölelerini de azat etti. Hayatının son 3 gününde Kuran okudu. 1037 yılı Haziran ayında 57 yaşında iken vefat etti. İbni Sina'nın Kabri Hamedandadır.