İdeal Bebek Odası Nasıl Olmalı

Konusu 'Hobi ve İlgi alanları' forumundadır ve Elif tarafından 5 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  İdeal Bebek Odası Nasıl Olmalıdır?

  Bazı anneler sıcak ortamın çocuğu hasta edeceğini düşünürken, bazısı da bebek odasını olabildiğince sıcak tutmaya çalışır. Bir çok unsur gibi bebek odaları da annelerin farklı tutum geliştirdikleri konulardan biri.

  Hem sağlıklı hem de güzel bir bebek odası için yapılması gerekenler şöyle sıralanabilir:

  İdeal bir bebek odasının
  12–15 metrekare ve en az 1 penceresi olması önerilmektedir. İçeri güneş girmeyen ve hava değişimi olmayan odalar, bebeğin sağlığı için uygun değildir.

  Bebek odalarında açık renkleri kullanın


  Mavi ve yeşil gibi soğuk renkler sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Ayrıca sinekleri de uzak tutar. Koyu renk boyalar, odayı küçük gösterir. Açık renkler ise odaya ferahlık verir.

  Odada gece lambası bulundurun

  Avizeden çıkan ışık çok kuvvetli olmamalı, avize küçük olmalı, beyaz veya sarı ışık seçilmeli. Gece için de, az ışık veren gece lambaları tercih edilmelidir.


  En ideali parke zemin

  Yer döşemesinde tahta, fazla kir tuttuğu için temizliği zor olmaktadır. Bu nedenle tercih edilmeyen bir döşeme türüdür. Halı da mikroorganizmaların yuvası haline dönüşerek, mikrobik ve alerjik sorunlara yol açabilir.
  Ayrıca halı ve halı türü malzemeler, odadaki nemi de emdiği için, alerjik bünyeli bebekler için nefes almayı güçleştirebilir. İdeal olan yıkanması ya da silinmesi kolay döşeme türlerini kullanmaktır.

  Mobilyalar ağaçtan olmalı

  Bebeğin odasındaki mobilyaların, ağaçtan yapılmış olması sağlıklı bir seçimdir. Ama toksik olmayan boyaların kullanıldığı mobilyaları tercih etmek gerekir.

  Metal mobilyalar uykusuzluk nedeni
  Araştırmalara göre, metal malzemelerin manyetik alan üreterek, insan organizmasını olumsuz yönde etkilediğini ortaya çıkmıştır. Metal, bebeğin kendisini yorgun hissetmesine ve buna bağlı olarak uyku düzensizliklerine neden olabiliyor. Bu nedenle, bebeğin odasında büyük metal mobilyalar bulundurulmamalıdır.


  Bebek odasında Raf kullanacaksanız yanları kapalı olmalı, aksi takdirde bir eşya alırken hepsi devrilebilir..
  Ayrıca bebeğiniz çok sevdiği oyuncağını yukaırdaki bir rafta görürse, onu almak için birçok tehlikeli yola başvurmaktan çekinmeyecektir. Bu sebeple rafları çocuğunuzun boyunu göz önüne alarak alçak planlamak, kazaları en baştan önler.
   
 2. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  Cevap: İdeal Bebek Odası Nasıl Olmalı

  ideal bebek odası alırken mağaza yada imalatçı uygun boya kullanıldığını söylese de EN.71.3 Avrupa Birliği Standart belgesi sorulmalıdır.