ihraç veya ithal edilen ürünlerin kontrolü nerede ve nasıl yapılmaktadır

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Ceren tarafından 2 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  İhraçat yada ithal edilen ürünlerin kontrolü nasıl yapılıyor
  Gümrük kapılarında ürünler kontrol edilerek yapılır. Bu kontrollerin yapılmasının sebebi kaçak ürün çıkışını engellemek içindir.

  Kontrol Belgesine tabi olsun veya olmasın, ithal edilmek istenen ürünün mevzuata uygunluğunun ithalat aşamasında Bakanlık yetkili birimlerince tespit edilmesi halinde, bu ürünlerin ithalatına izin verilir.

  - İthalatçı firma sunduğu bilgi ve belgelerin doğruluğundan sorumludur.

  - Kontrol Belgesinin geçerlilik süresi dolmadan gümrüğe gelmiş ve özet beyanı tescil edilerek ithalat işlemlerine başlanmış, ancak gümrük giriş beyannamesinin tescili tarihinde Kontrol Belgesinin süresi dolmuş ürünler için, bu sürenin dolmuş olması dikkate alınmaksızın işlemler tamamlanır.

  - İthalat kontrollerinde Türk Gıda Mevzuatı (Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği, Türk Gıda Kodeksi ürün tebliğleri, mecburi Türk Standartları, Gıda Maddeleri Tüzüğü ile Bakanlıkça belirlenen bitki listeleri, kalite kriterleri ve diğer özel düzenlemeler) hükümleri uygulanır. İthal edilecek ürün ile ilgili Türk Gıda Mevzuatında hüküm bulunmaması durumunda, Kodeks Alimentarius, AB mevzuatı gibi uluslararası mevzuat ile tekila, sake gibi belli ülkelere özgü (kendi ülkesinden başka mevzuatı olmayan) ürünlerde o ülke mevzuatı esas alınır.