II. Viyana Kuşatması Ders Notu

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Suga tarafından 2 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  25 Haziran 2016
  Mesajlar:
  814
  II. Viyana Kuşatması Ders Notu
  Orta Avrupa’nın en güçlü devleti olmak isteyen Avusturya Vasvar’la sağlanan barış ortamını Macarlara baskı yaparak bozdu. Protestan mezhebine mensup Macarlar, Tökeli İmre liderliğinde Osmanlı Devleti’nden yardım istediler. Veziriazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, padişahı da razı ederek sefere çıktı. Osmanlı Ordusu Viyana’yı 2. defa kuşattı (1683).
  Osmanlı silahlı gücüne Eflak, Kırım , Erdel ve Boğdan beylikleri de katıldı. Avusturya Arşidükü I. Leopold, iç kesimlere çekilerek Avrupa’dan yardım talep etti . Viyana üzerine 18 defa saldırıldı. Merzifonlu kentin yağmalanmasını engellemek amaçlı teslim olmasını bekliyordu. Kuşatmanın uzaması üzerine Papanın teşvikiyle Alman, Fransız ve Lehlerden meydana gelen bir Haçlı ordusu Viyana’nın yardımına geldi.
  Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, Kırım Hanına Leh kuvvetlerinin Tuna Nehri’ni geçmesini kısıtlama görevini vermişti. Kırım Hanı, Merzifonlu ile arası bozuk olduğundan Haçlıların Tuna’yı geçmelerine engel olmadı. Osmanlı ordusu iki ateş içinde kaldı. Yapılmış olan harp Osmanlıların yenilgisiyle sonuçlandı.
  Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa geriye çekilerek öncesinde Budin’e, daha daha sonra Belgrat’a geldi. Belgrat’ta padişahın buyruğuyla idam edildi.