İlk kez gittiğiniz bir yerde yönleri bulmada hangi yöntemleri kullanırsınız?

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Lavinia tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.279
  İlk kez gittiğiniz bir yerde yönünüzü bulmak için kullanabileceğiniz birkaç farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden kısaca bahsedecek olursak;
  1. yöntem pusula kullanımıdır. Yön bulmak için en çok pusulalardan yararlanılır. Pusulada bulunan ibrenin renkli ucu daima Kuzeyi gösterir. Pusulada genellikle yönler İngilizce’de bu anlamdaki kelimelerin baş harfleriyle belirtilir. Kuzey – N, Güney – S, Doğu – E ve Batı – W

  2. yöntem çubuk metodudur. 1 m uzunluğundaki bir çubuk yere dikilerek gölgesi izlenir. Gölgenin en kısa olduğu andaki (öğle vakti) yönü Kuzeyi gösterir. Güney yarımkürede tam tersidir. Ya da öğle vakti hiç beklenmeden çubuk gölgesinin ilk yeri işaretlenir. Zaman geçtikçe gölgenin yeri de değişir. Daha sonra ikinci gölge noktası belirlenir. Birincisine sol ikincisine sağ ayak ile basılır. Bu duruşta yüzün gösterdiği yön kuzeydir. Yine bu anda sol ayağın basıldığı yerden sağ ayağın basıldığı yere çizilen doğru Doğuyu gösterir.

  3. yöntem camilere bakmaktır. Camilerde Mihrabın karşısındaki giriş kapısı Kuzeyi gösterir. Minarelerde Şerefeye açılan kapılar (üst kapı) Güneye bakar.

  4. yöntem karınca yuvalarına bakmaktır. Karınca yuvalarının ağız kısmı güneyi gösterir.

  5. yöntem mezar taşlarına bakmaktır. Müslüman mezarlarının baş tarafı Batıyı, ayakları Doğuyu, yüz tarafı ise Güneyi gösterir. Hristiyan mezarlarının baş tarafı Güneyi gösterir.

  6. yöntem taşlardaki ve ağaçlardaki yosunlara bakmaktır. Yosunlar taşların ve ağaçların kuzeyinde oluşur.

  7. yöntem kutup yıldızına bakmaktır. Kutup Yıldızını gördüğümüzde önümüz Kuzey, arkamız Güney yönünü gösterir.