İnsan dışındaki canlıların dünyamız için önemi nedir kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 22 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  İnsan dışındaki canlıların dünyamız için önemi nedir

  Hayvanlar, duyu ve hareket yetenekleri olan canlılardır.

  Hayvanlardan besin ve giysi ham maddesi sağlanır. Kimi hayvanların gücünden yararlanılır. İnek, koyun ve keçinin sütünden yararlanırız. Tavuk , hindi , kaz ve ördeğin etinden ve yumurtasından yararlanırız. Uskumru , lüfer , palamut , hamsi , alabalık , sazan balığı gibi balıkların etinden yararlanırız. Arıların ürettiği bal da önemli bir besin kaynağıdır.

  Beyaz ayı , tilki , sincap gibi hayvanların derilerinden kürk , manto ve ceket yapılır. Ancak yanlış avlanma nedeniyle bu hayvanların sayıları güç geçtikçe azalmaktadır. Sığır , yılan ve timsah derisinden ayakkabı , çanta ve kemer yapılır.

  Hayvanların gücünden de yararlanırız. At , deve , katır , manda ve eşek gücünden yararlanılan hayvanlardandır. Bu hayvanlar yük taşımada ve tarım toprağını sürmede kullanılır.  Bitkiler yapılarında bulunan klorofil sayesinde fotosentez olayını gerçekleştirerek kendi besinlerini kendileri yapar.Ayrıca fotosentez olayı sırasında havadaki karbondioksidi alarak dışarıya oksijen verirler.Bu sayede havayı temizleyerek diğer canlıların solunum için gerekli olan oksijenini sağlarlar.Kısaca dünyada canlıların ve hayatın olması için yeşil bitkilere ihtiyacımız var.