İnsan ile ilgili kompozisyon örneği

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve webkolik tarafından 14 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  İnsan ile ilgili Kompozisyon Örnekleri, İnsan ve İnsanlarla İlgili kompozisyonlar

  İnsan, et ve kandan oluşan bir varlıktan ibaret değildir elbette.Hayatını anlamlı bir hale getirebilmesi için bir varlığa bağlanır. Her ne kadar farklı etkenlerden dolayı insan ya da toplumlar bazı şeylere karşı mesafeli olmuşlarsa da bu durum günümüzde daha ileri taşınamamıştır. Nihayetinde, fıtratın sesine kulak verilmek zorunda kalınmıştır. Bu noktada inanç türü iyi bir laboratuvardır. Varlığın gerçekliğini kavramak ancak inançla sağlanabilir. Çünkü hayatı anlamlandırmak ancak, Allah’a imanla mümkündür.

  Görünen varlığından apayrı, insanın bir de görünmez varlığı vardır. O da hakkında bize az malumat verilen ruhtur. Bu sebeple biz insanlar, insanın ruh ve bedenden meydana geldiğini kabul ettiğimiz ve ölümden sonra ruhun bekasına iman ettiğimiz için, ölümden sonraki hallere de inanırız.
  Ayrıca insan taşıdığı ve yaşadığı duygularla değer kazanmaktadır. Aşk ve sevme duygusu da insana verilmiş en güzel ve anlamlı duygulardan biridir. Sevgi, sadece insana mahsus bir duygudur. Bu duyguyu, en mükemmel şekliyle yaşayabilen varlık sadece insandır.Çünkü insana sevmek yaraşıyor. İnsan, sevince ve sevilince gerçek manada insandır.

  İnsan, tüm varlıklara karşı taşıdığı sevgisiyle alemin her tarafıyla alakadardır. İnsanın Sevgisi ne kadar büyükse, kendisi de o kadar büyüktür. İnsan, sevgisiyle anlam kazanır ve İnsanı insan yapan değerlerdendir sevgi.

  Sevginin kapasitesi yoğun insanlardan oluşan bir toplum, hayatın yaşamaya değdiği, insan olmanın lezzet verdiği, insanlar arası ilişkilerin kaliteli olarak icra edildiği bir dünyanın kapılarını açacaktır.Sevgiyi taşımak ve yaşayabilmek her insanın harcı değildir. Bu sanatı herkes güzel icraedemiyor. Sevmek gerçekten san’attır.Dünyanın yaşanabilirliği, sevginin insanlardaki oranıyla alakalıdır. Keza sevgisizler yüzünden her geçen gün dünya neşesini, sevincini, heyecanını kaybetmektedir. Sevgisizler dünyaya daha çok hükmettiğinde, dünya ömrünü tamamlamış olacaktır. Onun için dünyadaki insanları, sevenler ve sevmeyenler diye ikiye ayırmak mümkündür.

  Her yaştan insan, yaratılışı itibariyle inanan bir varlıktır. İnanmak onun zihin ve ruh dünyasında mevcuttur. İnsanın zihninde yaratıcı kudreti arama özelliği var olduğu gibi, onun ruhunda, yüce bir varlığa sığınma duygusu ve ona güvenme ihtiyacı da vardır.
   
  Son düzenleme: 14 Mart 2014