İnsan Yedisinde Neyse Yetmişinde de Odur İle İlgili Kompozisyon

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Demir tarafından 19 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.574
  İnsan Yedisinde Neyse Yetmişinde de Odur Kompozisyonu

  Alışkanlıklar insanda yer ederse onları değiştirmek çok zordur. Çünkü bir insan alışkanlıklarından kolayca kurtulacak iradeye sahip değildir. Ne kadar denesek de insanları bazı davranışlarını değiştiremeyiz. Çünkü insanlar o davranışlarını gerçekleştirmeye devam ettiği sürece başarılı olacağına inanır. İnsanlar değişikliği sevmez ve değişiklik yapmak isteyenleri kabullenemez. Tarih bunların örnekleriyle doludur.
  Bunun yanı sıra insanların başkalarına karşı bakış açısını ve önyargılarını değiştirmek de zordur. Bunu yaşlılarda görmek mümkündür. İnsan yaşlandıkça eski alışkanlıklarını yinelemekte ısrar eder, inata biner. Biz ne kadar uğraşsak da kendi bildikleri doğrulardan şaşmazlar. Zamanın ve çağın gereklerine uygun hareket etmezler. Kendi annelerinden gördüklerini devam ettirirler. Burada aile terbiyesi de oldukça önemlidir. Kişinin aile terbiyesi itaat üzerine dayalıysa ileride bu durum alışkanlık haline gelir ve geçmişteki yaşantılarını değiştirmek istemezler. Bu yüzden atalarımız insan yedisinden neyse yetşiminde de odur demiştir. Çünkü insanlar küçükken öğrendiklerini büyüklüklerinde de uygularlar.
  Ancak biz yeni nesil olarak böyle davranmamalı, günümüş şartlarına göre davranışlarımızı değiştirmeli, sürekli araştırarak uygun konuma kendimizi adapte etmeliyiz. Kendimizi ve ülkemizi geliştirmenin tek yolu budur.