İnsanda erkek ve dişi üreme hücrelerine ne ad verilir

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Ceren tarafından 1 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  İnsanda erkek ve dişi üreme hücrelerine ne ad verilir

  Erkek üreme hücresine sperm, dişi üreme hücresine yumurta adı verilir.
  Dişilerde üretilen üreme hücresi yumurta, erkeklerde sperm olarak adlandırılır. Yumurta ve spermin mikroskopla çekilmiş fotoğrafları incelendiğinde yapılarının farklı olduğu görülür. Bu yapı farklılığının görevlerinin farklı olmasıyla ilişkisi vardır.

  Sperm: sperm erkek üreme hücresidir. Baş, orta kısım ve kuyruk olmak üzere üç bölümden oluşur. Baş kısmı hücre zarı, sitoplâzma ve çekirdekten oluşur. Küçük ve hareketli bir hücredir.

  Yumurta: yumurta, dişi üreme hücresidir. Hücre zarı, sitoplâzma ve çekirdekten oluşur. Büyük ve hareketsiz bir hücredir.

  Yumurta ve sperm birleşerek hücrelerinim çekirdeklerinin birleşerek yeni bir hücre oluşturmasına döllenme adı verilir. Döllenme sonucu oluşan yeni hücreye zigot denir. Zigot anne rahminde gelişerek bebeği meydana getirir. Bu şekilde bir canlının kendine benzer yeni bir canlı oluşmasına üreme denir. İnsanda üremenin gerçekleşebilmesi için babanın sperm hücresinin çekirdeği bir araya geldiğinden bebek bazı özellikleriyle annesine, bazı özellikleriyle babasına benzer. Çünkü hücrelerindeki kalıtsal maddenin yarısı babasından yarısı annesinden gelmiştir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 1 Ekim 2015