İnsanın Çocukluk Döneminin Özellikleri

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve webkolik tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  İnsanın Çocukluk Döneminin Özellikleri Nelerdir?

  İnsanın Çocukluk Döneminin Özellikleri Hakkında Bilgi

  Çocukluk dönemi: 1-12 yaş arası dönem, çocukluk dönemi olarak adlandırılır. Çocukluk dönemi, fiziksel ve psikolojik özelliklerine göre üç grupta inceleyebiliriz.
  Özerklik dönemi, çocuğun 1-3 yaşları arasındaki dönemidir. Özerklik döneminde çocuk, yürümeye,konuşmaya ve araştırmaya başlar. Özerklik dönemindeki çocuk, yasak ve kurallara uymak istemez, bağımsız davranmak ister. Çocukların kendilerini göstermek ve kabul ettirmek istedikleri bir dönemdir. Grupla oynamayı bilmez. Kemik ve kas gelişimi güçlenir, tek ayak üzerinde durabilir, zıplayabilir. Nesneleri eliyle tutar, kelimeleri kullanarak kendi isteklerini dile getirebilir. Kendi başına giysilerini çıkarabilir. Bu dönemde tuvalet eğitimine başlamak için en uygun zaman 12-15. aylar arasıdır. Yine de dışkılamanın kontrolü için çocuğa iki yaşına kadar zaman tanınmalıdır. Kitaplara bakmayı sever ve komik şeylere güler.

  Oyun dönemi, 3-6 yaşlar arasını kapsayan dönemdir.Bu dönemdeki çocuk, kendi yaşıtlarıyla oynamayı sever. Sürekli soru sorar ve öğrenmeye karşı isteklidir. Çevrenizde bu yaş grubunda bir çocuk varsa "Bu nedir?", "Neden?" sorularını sıkça sorduklarını gözlemleyebilirsiniz. Masallara, çizgi romanlara ve gerçeküstü kahramanlara inanır. Bu dönemdeki çocuğun en belirgin özelliklerinden biri de cinsiyetinin farkına varmasıdır. Kızlar annelerini, erkekler ise babalarını örnek alır ve taklit eder. Kelime dağarcığı, ifade ve anlatım yeteneği artar. Ruhsal yönden gelişen çocuk, duygu ve davranışlarını kontrol edebilmeye, toplumda kabul gören davranışlara yönelmeye başlar.

  Okul çağı dönemi, çocuğun toplumsal çevreye karıştığı 6-11 yaşlar arasındaki dönemdir.Bu dönemde çocuğun büyüme hızı yavaşlar, el, kol ve konuşma becerileri artar. Kişiliği gelişir. Okuldaki eğitim,çocuğun bakış açısını genişletir, iyiyi kötüden, yanlışı doğrudan ayırmasını sağlar. Somut düşüncelerin yanı sıra soyut düşüncelere geçiş başlar. Hayalle gerçeği ayırt edebilir. Bu dönemde çocuğun cinsel kimliği belirginleşir. Oyunlar evden dışarıya taşınmıştır. Oyunlarında
  hayali kahramanları yaratma ve gruplaşma yaygındır. Gruplara, karşı cinsten çocuklar dâhil edilmez. Liderlik isteği ve saldırgan davranışlar görülebilir.
  [IMGALT=http://img.webokur.com/upl/uploads/cocukluk-donemi-ozellikleri-65465.jpg]cocukluk-donemi-ozellikleri-65465[/IMGALT]