İnsanları diğer canlılardan ayıran özellikler kısa

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 1 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  İnsanları diğer canlılardan ayıran özellikler kısa bilgi

  Kısaca İnsanı diğer canlılardan ayıran en belirgin özelliği aklı ve hayasıdır. Bütün mahlukatın yaratıcısı Allah bizlere bir seçme iradesi vermiştir. Bunları iyiliği de kötülüğe de kullanabilmemiz için bizlere bir de kuvvet vermiştir. Bundan dolayı da insanlar diğer yaratıklardan daha yüksek bir dereceye kavuşur.

  İnsanda doğuştan var olan haya, utanma duygusu, onu bazı tedbirler almaya sevkeder. Bu duygu akılla birleşince bazı edep kuralları kendiliğinden ortaya çıkar.

  İnsanları diğer canlılardan ayıran vasıflardan biri de, ahlaki meziyetlere sahip olmasıdır. Edep ve güzel ahlak esaslarına uyma fazileti, sadece insana mahsus bir meziyettir. Bu meziyet ve üstünlüğü koruyan insan, mensup olduğu cemiyetin, hatta insanlık camiasının en faziletli biri olma şerefine erer. Çünkü insan, bu kabiliyetini koruduğu ve geliştirdiği ölçüde kamil olur.
  İnsan, düşünen, düşündüklerini açıklamak isteyen, belli bir toplumsal, ekonomik ve kültürel çevrede yaşayan bir varlıktır. Dinsel inançları olan ve buna göre hareket etmek isteyen bir yapıdadır.
  İnsanı insan yapan onun özellikleridir. Bu özellikler olmasaydı, gerçek anlamda insan olmazdı.

  İslamiyet insanlar arasında gerçek bir eşitlik kuralı koymuştur. Hangi ıktan olursa olsun insanlara karşı bir üstünlük iddiasıyla övünemez. İnsanların üstünlükleri ve birbirlerinden farklı olmaları ancak dindarlıkları ve takvalarının yüksekliğiyledir.İnsanlar arasında ırk, dil, siyasi ve iktisadi emellerde ortaklık gibi şeyler de aslında bir bağdır.