İnsanların Kaçtığı Kimse

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 23 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  İnsan, başkalarının nefretini çekecek hareketlerden sakınmalıdır. Mensup oldukları cemiyetin fertlerinin muhabbet ve kabulünü kazanmış kimseler, tebrik edilmeye layık kimselerdir. Kendilerinden insanların nefret ettiği, ahlaksız kimseler de en bedbaht kimselerdir.

  Bilindiği gibi İslamiyet, bir temizlik ve bir fazilet dinidir. Bizlere düşen görevler arasında dinimizi, namusumuzu, adabımızı ve ahlakımızı güzelce muhafaza etmektir.Artık üzerimize düşen dünyevi ve uhrevi vazifeleri güzelce yerine getirmeye gayret etmeliyiz. Bu şekilde hareket etmeyen insanlar, faziletten ve saadetten mahrum kalırlar, halkın nefretini kazanmış olurlar.

  Biz müslümanlar, dinimizle, namusumuzla ve milli asaletimizle iftaar etmekteyiz. Hayat ve kurtuluş vazifemiz olan mukaddes değerlerimizin kıymetini bilmeliyiz. Bunları korumaya çalışmalııyız. Allah göstermesin, tek dayanağımız olan din nimetinden , edep kurallarından mahrum kalırsak artık bizim için yeryüzünde yaşamak imkanı kalmaz.

  Allah'tan niyaz edelim, bizleri müslüman kullarla beraber hakkıyla edeplendirsin. Çünkü edepsiz olanlar, ilahi lütuflardan mahrum kalmışlardır. Edepten mahrum olan bir kimse ise yalnız kendi nefsine fenalık etmiş olmakla kalmaz, belki bütün cemiyete tesir edebilir.

  Gerçekten de terbiyeden mahrum ve fikri sapkınlığa müptela olan bir şahsın fenalığı sadece sınırlı bir çevreyle kalmaz, belki bütün topluma tesir eder.

  Gerek fertlerin gerekse cemiyetin varlığının selameti, parlaklığı, faziletli hayatı, düzeninin devamı, din ve güzel ahlak ile ayakta kalabilir. Toplumun üyeleri arasında dayanışma ve sevgi ancak bu şekilde elde edilebilir. Nefret ve düşmanlık da ancak bu şekilde giderilebilir.

  Allah Teala, İslam milletini bu gibi yüce ve kutsal vasıflardan mahrum bırakmasın.