İnsanlığa hizmet etmiş kişiler ve icatları

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Mira tarafından 1 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Mart 2014
  Mesajlar:
  362
  İnsanlığa hizmet etmiş kişiler ve icatları hakkında bilgi

  İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişiler Ve Buluşları

  - Arşimet
  - Hazerfen Ahmet Çelebi
  -Mimar Sinan
  -El-Birûni
  - Galileo Galilei
  -Alexander Graham Bell
  - Thomas Edison
  - El-Harezmî
  -Ali Kuşçu
  -Albert Einstein
  -Pierre Curie
  - Marie Curie

  İnsanlığın Yararına yaptıkları hizmetler ve buluşlar;


  Mimar Sinan: Osmanlı baş mimarı ve inşaat mühendisi. Osmanlı padişahları I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapan Mimar Sinan, yapıtlarıyla geçmişte ve günümüzde dünyaca tanınmıştır.

  El-Birûni: Bîrûnî İslam bilgini. Tam adı Ebu Reyhan Muhammed bin Ahmed el-Birûnî Gökbilim, matematik, doğa bilimleri, coğrafya ve tarih alanındaki çalışmalarıyla tanınır.

  Arşimet: Hem fizikçi, hem matematikçi, hem de filozoftur. Bir gün hamamda yıkanırken bulduğu iddia edilen suyun kaldırma kuvveti bilime en çok bilinen katkısıdır ancak pek çok matematik tarihçesine göre integral hesabın babası da arşimettir.

  Galileo Galilei : (1564 –1642) İtalyan fizikçi, matematikçi, gökbilimci ve filozof.

  Alexander Graham Bell: Ünlü iskoç bilim adamı Alexander Graham Bell insanlığa büyük hizmetler yapmıştır. 3 Mart 1847 yılında İskoçya’da dünyaya gelen Alexander Graham Bell’in insanlığa en büyük hizmeti şüphesiz 1876′da telefonu icat etmesidir.

  Hezârfen Ahmed Çelebi: (1609 -1640) 17. yüzyılda Osmanlı'da yaşamış Müslüman Türk bilgini. Kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insanlardan olmuştur.

  Thomas Edison: 20. yüzyıl yaşamını icatlarıyla büyük bir şekilde etkileyen Amerikalı mucit ve iş adamıdır. Bazı icatları tamamen orijinal olmakla birlikte, eski icatların geliştirilmesi veya yönetimi altında çalışan yüzlerce çalışana aittir.

  El-Harezmî: Ebu Abdullah Muhammed bin Musa el-Harezmi matematik, gökbilim ve coğrafya alanlarında çalışmış bir bilim adamıdır. Fars veya Türk olduğu düşünülmektedir.

  Ali Kuşçu: asıl adı Ali Bin Muhammed (d. 1403, Semerkant - ö. 16 Aralık 1474, İstanbul), Türk gökbilimci, matematikçi ve dilbilimcidir.

  Albert Einstein: Einstein istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılar sağlamıştır. Kuramsal fiziğine katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği açıklamadan dolayı 1921 Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür.

  Marie Curie (1867 - 1934 Polonya asilli Fransız fizikçi) 1895'de Pierre Curie ile evlendi. Toruyumun radyoaktif özelliğini buldu

  Pierre Curie (Fransız fizikçi 1859-1906) Sarbonne Üniversitesini bitirdiksen sonra bilimsel araştırmalara başladı. 1880'de piezoelektrik olayını 1893'te mıknatısın sıcaklığa bağlılığını açıklayan Curie Yasası nı buldu. Bu yasaya göre bütün ferromanyetik cisimlerin manyetik özelliklerini Curie sıcaklığı" adi verilen bir sıcaklığın üzerinde değişir.