İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişiler ve Yaptıkları

Konusu 'İcatlar ve Mucitler' forumundadır ve webkolik tarafından 12 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişiler ve Yaptıkları Nedir

  Dünyada İnsanlığa hizmet eden kişilerin isimleri ve yaptıkları hakkında bilgi. Birçoğunu yabancı bilim adamlarının oluşturduğu isimlerin arasında Türk islam alimleri de bulunmaktadır. Bu kişilerin İnsanlığın Yararına yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır:

  İlk önce İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişileri tanıyalım:

  Albert Einstein
  Alexander Graham Bell
  Ali Kuşçu
  Arşimet
  El-Birûni
  El-Harezmî
  Galileo Galilei
  Hazerfen Ahmet Çelebi
  Marie Curie
  Mimar Sinan
  Pierre Curie
  Thomas Edison

  İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişilerin Yaptıkları:

  Albert Einstein: Einstein, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılarda bulundu. Kuramsal fiziğine katkılarından ve foto elektrik etki olayına getirdiği açıklamadan dolayı 1921 Nobel Fizik Ödülüne layık görüldü..Fizik alanındaki çalışmaları modern bilimi büyük ölçüde etkiledi. Einstein özellikle zaman ve uzay için düzenlenmiş izafiyet teorisi ile tanındı.

  Alexander Graham Bell:
  iskoç bilim adamı Alexander Graham Bell insanlığa büyük hizmetlerde bulundu. 3 Mart 1847'de İskoçya'da doğan Alexander Graham Bell’in insanlığa en büyük hizmeti 1876 yılında telefonu icat etmesidir.

  Ali Kuşçu: 1403-1474 yılları arasında yaşayan Ali Kuşçu Türk gökbilimci, matematikçi ve dilbilimcidir. Asıl adı Ali Bin Muhammed'dir.

  Arşimet: Fizikçi, matematikçi ve filozof olan Arşiment, suyun kaldırma kuvvetini bulması bilime en çok bilinen katkısıdır. Ayrıca integral hesabın babası da Arşimet'tir.

  El-Birûni: İslam bilgini el-Birûnî Gökbilim, matematik, doğa bilimleri, coğrafya ve tarih alanında yaptığı çalışmalarıyla bilinir.

  El-Harezmî:
  El-Harezmi matematik, gökbilim ve coğrafya alanlarında çalışmış bir bilim adamıdır.

  Galileo Galilei : 1564 –1642 yılları arasında yaşayan Galille İtalyan fizikçi, gökbilimci, filozof
  ve matematikçidir.

  Hezârfen Ahmed Çelebi: 17. yüzyılda Osmanlı döneminde yaşayan Müslüman Türk bilgini Ahmed Çelebi, geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insanlardan biridir.

  Mimar Sinan: Osmanlı baş mimarı ve inşaat mühendisi Mimar Sinan, yapıtları ile dünyaca tanınmıştır. Başyapıtı, ustalık eserim dediği Selimiye Camisi'dir.

  Thomas Edison:
  Amerikalı mucit ve iş adamı Edison, 20.yüzyılı buluşlarıyla büyük bir şekilde etkiledi. Ampulu bulan Edison elinde bulundurduğu kendi adını taşıyan Amerikan patentiyle tarihteki en önemli mucitlerden biridir.


  Pierre Curie
  Fransız fizikçi Pierre Curie 1880'de piezoelektrik olayını 1893'te mıknatısın sıcaklığa bağlılığını açıklayarak Curie Yasası'nı buldu. Bu yasaya göre bütün ferromanyetik cisimlerin manyetik özelliklerini Curie sıcaklığı adı verilen bir sıcaklığın üzerinde değişir. 1898'de iki yeni elementi polenyum ve radyumu elde etmeyi basardı. 1895'de Pierre Curie ile evlenen Marie Toruyumun radyoaktif özelliğini buldu.

  Marie Curie: Fransız asılı Marie Curie 1895 yılında Pierre Curie ile evlendi. Toruyumun radyoaktif özelliğini buldu.