İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişilerin Buluşları Yaşamınızı Nasıl Etkiler

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 18 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.473
  İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişilerin Buluşları Yaşamınızı Nasıl Etkilemiştir

  Bilim, hayatı devam ettirme ihtiyacının ortaya çıkardığı bir bilgi arayışı olarak başladı. Mesela, ilk avcılar avladıkları hayvanların alışkanlıklarını ve türlerini incelediler. Bitkilerle otların yiyecek ve ilaç olarak yararlarını keşfettiler. Maden ve mineral gibi doğal maddelerden nasıl yararlanabileceklerini bulmaya çalıştılar. İnsanlar, ellerindeki bu malzemelerle deneyler yaparak yaşamlarının niteliğini artıracak yollar geliştirdiler.

  Bugün sıradan saydığımız birçok şey için, rahat bir yaşam, sağlık, eğlence için bilime ihtiyacımız var. Bilginin sınırları hep genişler; bir çağın doğruları çoğu zaman sonraki çağın insanları tarafından sorgulanır.

  Bugün bilim adamları, kuramlarının gelecekte değişikliğe uğrayabileceğini genellikle kabul ederler. Yeni icatlar ve yeni buluşlar, dünyaya bakış açımızı da etkiler. Örneğin, birçok 15. yüzyıl Avrupalısı göğün, Dünya'nın çevresindeki yıldızlarla gezeenleri taşıyan kristal kürelerden meydana geldiğine inanıyordu. Fakat teleskopun icadının olanaklı kıldığı buluşlar, insanları bu fikri bir tarafa bırakmaya itti. Evreni, önceleri düşündüklerinden daha geniş olarak tasarlamaya başladılar. Bu da insanların, evrendeki yerleriyle ilgili fikirlerini değiştirdi.

  Kısacası; hayatımızı kolaylaştırmış ve hayat standartlarımızı yükseltmiştir. Birçok alanda da insanların zamandan tasarruf etmesini sağlamışlardır.