İnternette kullanılmaması gereken kelimeler

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve webkolik tarafından 29 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  3.051
  İnternette kullanılmaması gereken Yasak kelimeler

  İnternette Yasak Olan kelimeler


  Amerikalı bir sivil toplum kuruluşu bilgi alma hakkını kullanarak hükümetin sanal dünyada kullanıcıları izlemek için kullandığı kilit sözcükleri ortaya çıkardı.ABD’nin bütün dünyada interneti takip ettiği, şüphelileri bu yolla bulmaya çalıştığı ortaya çıkmıştı. Şimdi ise ulusal güvenlik gerekçesiyle yapılan bu takipte filtre olarak kullanılan anahtar sözcükler açıklandı. İç Güvenlik Bakanlığı ise internette yürüttükleri izleme faaliyetinin amacının sadece terörist faaliyet, uyuşturucu kaçakçılığı, yasadışı göç dalgaları ve doğal afet tehditlerini takip etmek olduğunu belirtti. Bakanlık bu amaçla izlemeye aldığı anahtar kelimeleri de yayınladı. Fakat listede neredeyse sıradan, herhangi bir insanın gündelik bir arama için kullanabileceği kelimelerin bulunması tepki çekti.
  Vatan'da yeralan haberde, ülkede bilgi alma hakkı çerçevesinde yapılan bir başvuru ile 11 Eylül saldırılarından sonra kurulan ABD İç Güvenlik Bakanlığı sosyal paylaşım ve sosyal medya sitelerinde takip ettikleri kelimelerin listesini açıkladı. Listede domuz ve bulut gibi sözcükler de var.

  Listenin yayınlanmasının ardından grup, Bakanlık’ın, Terörle Mücadele ve İstihbarat Alt Komitesi’ne gönderdiği mektupla bu kelimelerin geniş, anlaşılmaz ve belirsiz olduğunu belirtti.


  İşte tartışmalara neden olan o yasaklı kelimeler

  [​IMG]