İran tarihi devrimleri ve liderleri

Konusu 'Dünya ülkeleri' forumundadır ve Yavuz tarafından 25 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.935
  İran 1979 yılında sürgündeki Ayetullah Humeyni'nin gizlice örgütlediği şii halk ve kamu görevlilerinin yaptığı devrim ile rejimi değiştirmiştir. İktidardaki Şah Muhammet Rıza Pehlevi'ye karşı batılı ülkelerin desteklediği Humeyni devrimden sonra iç karışıklıkları giderip batıya sırtını dönmüştür. Bu tecrübeden sonra batılı ülkeler yapılacak devrimler ve halk ayaklanmalarında aynı hatayı yapmamaya özen göstermektedirler.

  [​IMG]

  İran resmi adı İran İslam Cumhuriyeti, Güneybatı Asya'da ülke. Güneyde Basra ve Umman Körfezi, kuzeyde ise Hazar Denizi ile çevrilidir. Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Pakistan, Afganistan ve Türkmenistan ile kara sınırına sahiptir. Başkenti Tahran'dır. Resmî dili Farsçadır. Şii İslamiyet ülkenin resmî dinidir.
  İran, M.Ö. 4000'lere dayanan tarihi ve var olan yerleşmeleriyle dünyadaki en eski sürekli uygarlıklardan birine ev sahipliği yapmaktadır. Tarih boyunca İran Avrasya'daki merkezi konumu nedeniyle jeostratejik öneme sahip olmuştur ve bir bölgesel güçtür.

  İran BM, Bağlantısızlar Hareketi, İslam Konferansı Örgütü ve OPEC kurucu üyesidir. İran siyasal sistemi 1979'da kabul edilen anayasaya göre oluşturulan birkaç karmaşık yönetim yapısına göre işlemektedir. En yüksek devlet makamı şimdiki Ayetullah Ali Hamaney'in üstlendiği İran dini liderliğidir.

  İran, uluslararası enerji güvenliği ve dünya ekonomisinde geniş petrol ve doğal gaz kaynakları sonucu önemli bir konuma sahiptir.

  [​IMG]