işbirliği nedir kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 24 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Katılım:
  4 Kasım 2014
  Mesajlar:
  2.233
  işbirliği nedir sözlük anlamı

  1. Aralarında çıkar birliği olanların bir amacı gerçekleştirmek için oluşturdukları eylem ya da çalışma ortaklığı: Farklı görüşteki güçlerin demokrasiyi korumak için işbirliğinden kaçınmamaları gerekir.

  2. Bir kimseyle, bir toplulukla, bir örgütle vb. işbirliği etmek, yapmak, onunla, o toplulukla ortaklaşa bir eylemde bulunmak.  Ortak amaç ve çıkarlar doğrultusunda insanların güçlerini birleştirerek birlikte hareket etmeleridir. İşbirliğinin sağlanması sayesinde kişiler hedeflerine daha kolay şekilde ulaşırlar.

  Atalarımız işbirliğini “birlikten kuvvet doğar”, “bir elin nesi var iki elin sesi var” gibi atasözleri ile dile getirmişlerdir. İnsanların yardımlaşma doğrultusunda işbirliği yapmaları sonucunda hedeflerine ulaşmaları oldukça kolaylaşır. Her insan işbirliği yaparak kendi yolunu kendi belirlemesi gerekmektedir.

  Toplum içinde bireysel olarak hareket edenlerin hedeflerine ulaşmaları çok daha zor şekilde sağlanmaktadır. İnsanlar ulaşacakları hedeflere birlikte işbirliği yaparak ilerlemeleri engelleri aşmalarına yardımcı olur. Amaç ve kararlar doğrultusunda ortak bir hedefe yönelmek her iki tarafında başarısı olacaktır. İnsanlar düşünebilen canlılar olduğu gibi tek başına yapamadıkların işbirliği yaparak güçlerini birleştirirler.

  TDK sözlük anlamı;
  Amaç ve çıkarların bir olması.
  Bir işin işçiler tarafından beraber yapılması.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 22 Mart 2015