Işık Enerjisi Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 21 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  846
  Işık Enerjisi

  Işık enerjisi, Enerji çeşitleri arasında yer alır. Sabit kütleli sistemlerde enerji yoktan var edilemez. Ancak bir bütünden diğerine dönüştürülürken bu işlem gerçekleştirilir. Bu sebepten dolayı ışık yalnızca enerjinin bir başka biçiminin dönüştürülmesi yolu ile elde edilir. Elektrik enerjisi bir elektrik lambasında veya deşarj ile ışığa dönüştürülmesi ile meydana gelir. Kimyasal enerji ve ateş böceği gibi ışık saçan hayvanlarda ışığa dönüşür. Bu dönüşüm ters yönde de olabilir. Örneğin fotoelektrik hücrede ışık elektrik enerjisi üretilebilir.

  Elektromanyetik dalgaların enerjisi
  Bazıları enerji taşıyıcıları arasında elektromanyetik enerji taşırlar güneş suyun aşağı ile yansıtılması güneş panelleri ile elektrik üretilmesi gibi örneklerde elektromanyetik dalgalarla taşınan enerjilerin arasında yer alır. Fiziğin diğer dallarında tanımlanan enerjiden başka bir şey olmadığı ortaya konulan bu örnekler elektromanyetik dalgalarla taşınan enerji birimleri arasında yer alır. Elektro dalgalarla taşınan enerjinin birimine joule veya watt denilir. Işık enerjisi elektromanyetik enerjinin bölümlerinden bir tanesidir.

  Kaynağın elektromanyetik enerjisi ışık enerjisi
  Elektromanyetik dalgalar içerisinde barındıran kaynak çeşitli dalga boylarında ışın oluşturur. Kaynağın elektromanyetik enerjisi bu dalga boylarında bulunanın dışında onların toplamları ile aynı orantılıdır. İnsan gözü bu spektrumun sadece bazılarına duyarlıdı. 380-740 nm arasında bu bölgede ışık veya optik bölgesi olarak bilinir. Işık enerjisi sözüyle sadece bu bölgede bulunan enerji anlatılır. Verilen örneklerde olduğu gibi kaynağın ışık enerjisi aynı kaynağın elektromanyetik enerjisine göre daha azdır. Diğer yandan 380-740 nm arasında bölgede insan gözü elektromanyetik ışınlar gibi olaylara tam olarak hakim değildir. İnsanda bulunan duyarlılık 550 nm dalga boyuna kadar tek frekanslarını sağlarken; diğer dalgaboylarında algılama yavaşlar.
  Işık akısı ve ışık enerjisi

  Gözün alabildiği alanda elektromanyetik gücü ışık akısı denilir. Gözün algıladığı enerjide ışık akısı ile bu akının süresinin çarpımı şeklinde ifade edilir. Burada ışık akısı zaman ve ışık enerjisi olarak denklem kurulur.